Полугрош (англ. “Polgrosz”, польськ. “Półgrosz”) – невелика срібна монета середньовічних чеських, польських, литовських та молдовських земель. Карбувалась у XIV-XVIII століттях. 1/2 гроша.
Найбільш розповсюдженими полугроши були в Богемії, Польщі, Литві, Сілезії...
Богемія (сучасна Чехія). Відомо про випуск найперших полугрошів у Празі в першій половині XIV ст. королем Богемії Яном І Сліпим (Іоанн I Люксембурзький). Це була половина празького гроша. Монета побачила світ у двох варіантах: розрізняють “англійський” (з портретом короля та левом) та “богемський” (з короною та левом) типи. Вага – 1,5 г.
Найбільш поширені серед українських нумізматів полугроши Польщі та Литви.
Польща. Монета регулярно карбувалася з кінця XIV по кінець XVIII ст. Спочатку це були незмінно срібні полугроши із зображенням корони та орла. Як правило – монети без дати. Проте протягом 1765-1792 рр. (король Станіслав Август Понятовський) випущено мідні полугроши із кардинально іншим дизайном: вказано номінал, дату та ініціали правителя. Останні монети цього найменування зʼявилися в 1796-1797 рр. (польські землі у складі Пруссії, теж мідь; легенда “1/2 GROSSUS BORUSS MERID”).
До речі, наприкінці XIV – на початку XV ст. польські полугроши карбувалися на монетному дворі м. Львів та містили легенду двох типів: “MONETA RVSSIE” або “MONETA LEMBURG” (зображені орел та лев). Проте часто ці монети називають квартниками (квартник – попередник полугроша).
Литва. З кінця XV і до середини XVI століття карбувалися срібні литовські полугроши, що містили зображення гербів як Великого князівства Литовського (вершник – “Погоня”), так і Польщі (орел). Литовські полугроши відносились по вартості до польських у співвідношенні 4/5.
Сілезія (частково Польща, Чехія, Німеччина...). Карбувалася монета і в Сілезії (м. Вроцлав). Зокрема, відомо про полугроши періоду окупації Сілезії Угорщиною (друга половина XV ст.).
Також у нумізматиці широко відомі так звані “свідницькі полугроши” (м. Свідниця, Сілезія). У 1517-1526 рр. там карбувалися певною мірою дивні монети. Вони виглядали точно як стандартні польські полугроши, проте містили іншу легенду. Замість “монета Сигізмунда королівства Польського” з розрахунку на неграмотне в більшості своїй на той час населення було вказано “місто Свідниця Людовік король Угорщини і Богемії". Виготовлялися вони зі срібла нижчої якості. Це – яскравий приклад підробки монети на шкоду грошовій системі сусідньої держави. Через декілька років після появи свідницькі полугроши почали масово вилучатися поляками з обігу.
Молдова. Зрідка зустрічаються також полугроши Молдовського князівства XV ст., зокрема – молдовських господарів Олександра Доброго, Петру ІI...
Полугрош Богемії (Чехія) | Polgrosz Bohemia (Czechia)
полугрош = 1/2 празького гроша
Полугрош Польщі | Polgrosz Poland
полугрош = 1/2 гроша
Полугрош Литви | Polgrosz Lithuania
полугрош = 1/2 гроша = 5 денаріїв
монета Литви: Полугрош (Polgrosz) – 1559
Полугрош Молдови | Polgrosz Moldova
полугрош = 1/2 гроша
Назва полугрош, очевидно, говорить сама за себе: монета прирівнювалась до половини гроша.