КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПОЛУГРОШ | POLGROSZ

Полугрош: невеличка старовинна центральноєвропейська монетка зі срібла вартістю 1/2 гроша

Полугрош (англ. “Polgrosz”, польськ. “Półgrosz”) – невелика срібна монета середньовічних чеських, польських, литовських та молдовських земель. Карбувалась у XIV-XVIII століттях. 1/2 гроша.

Найбільш розповсюдженими полугроши були в Богемії, Польщі, Литві, Сілезії...

Богемія (сучасна Чехія). Відомо про випуск найперших полугрошів у Празі в першій половині XIV ст. королем Богемії Яном І Сліпим (Іоанн I Люксембурзький). Це була половина празького гроша. Монета побачила світ у двох варіантах: розрізняють “англійський” (з портретом короля та левом) та “богемський” (з короною та левом) типи. Вага – 1,5 г.

Найбільш поширені серед українських нумізматів полугроши Польщі та Литви.

Польща. Монета регулярно карбувалася з кінця XIV по кінець XVIII ст. Спочатку це були незмінно срібні полугроши із зображенням корони та орла. Як правило – монети без дати. Проте протягом 1765-1792 рр. (король Станіслав Август Понятовський) випущено мідні полугроши із кардинально іншим дизайном: вказано номінал, дату та ініціали правителя. Останні монети цього найменування зʼявилися в 1796-1797 рр. (польські землі у складі Пруссії, теж мідь; легенда “1/2 GROSSUS BORUSS MERID”).

До речі, наприкінці XIV – на початку XV ст. польські полугроши карбувалися на монетному дворі м. Львів та містили легенду двох типів: “MONETA RVSSIE” або “MONETA LEMBURG” (зображені орел та лев). Проте часто ці монети називають квартниками (квартник – попередник полугроша).

Литва. З кінця XV і до середини XVI століття карбувалися срібні литовські полугроши, що містили зображення гербів як Великого князівства Литовського (вершник – “Погоня”), так і Польщі (орел). Литовські полугроши відносились по вартості до польських у співвідношенні 4/5.

Сілезія (частково Польща, Чехія, Німеччина...). Карбувалася монета і в Сілезії (м. Вроцлав). Зокрема, відомо про полугроши періоду окупації Сілезії Угорщиною (друга половина XV ст.).

Також у нумізматиці широко відомі так звані “свідницькі полугроши” (м. Свідниця, Сілезія). У 1517-1526 рр. там карбувалися певною мірою дивні монети. Вони виглядали точно як стандартні польські полугроши, проте містили іншу легенду. Замість “монета Сигізмунда королівства Польського” з розрахунку на неграмотне в більшості своїй на той час населення було вказано “місто Свідниця Людовік король Угорщини і Богемії". Виготовлялися вони зі срібла нижчої якості. Це – яскравий приклад підробки монети на шкоду грошовій системі сусідньої держави. Через декілька років після появи свідницькі полугроши почали масово вилучатися поляками з обігу.

Молдова. Зрідка зустрічаються також полугроши Молдовського князівства XV ст., зокрема – молдовських господарів Олександра Доброго, Петру ІI...

Полугрош Богемії (Чехія) | Polgrosz Bohemia (Czechia)

полугрош = 1/2 празького гроша

Полугрош Польщі | Polgrosz Poland

полугрош = 1/2 гроша

Полугрош Литви | Polgrosz Lithuania

полугрош = 1/2 гроша = 5 денаріїв

монета Литви: Полугрош (Polgrosz) – 1559

монета Литви: Полугрош (Polgrosz) – 1559

Полугрош Молдови | Polgrosz Moldova

полугрош = 1/2 гроша

Назва полугрош, очевидно, говорить сама за себе: монета прирівнювалась до половини гроша.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини