Рентенпфеніг / Rentenpfennig: розмінна монета Німеччини у II-й чверті XX ст.
2 рентенпфеніги, 1924 /rentenpfennig/ – монета Німеччини (Веймарська Республіка)
Рентенпфеніг (нім. “Rentenpfennig”) – німецька розмінна монета, що карбувалася в 1923-1925 рр. Становила 1/100 частину рентної марки, введеної у 1923 році Німецьким рентним банком задля подолання гіперінфляції (це хоча й була перехідна валюта, але вилучена з обігу лише в 1948 р.). Використовувались рентенпфеніги також до 1948 року. Тобто, монета була в обігу Веймарської Республіки, Третього Рейху та у період перших післявоєнних років (в окупованих союзниками німецьких землях).
Цікаво, що рентна марка з рентенпфенігом використовувались паралельно з рейхсмаркою та рейхспфенігом, введеними роком пізніше. Обмінний курс між ними – 1:1 (цілковита еквівалентність у плані купівельної спроможності).
До грошового обігу потрапили монети номіналів 1, 2, 5, 10 та 50 рентенпфенігів із двох видів мідного сплаву. Монетні двори – Берлін (знак “A”), Мюнхен (D), Мульденхюттен (E), Штутгарт (F), Карлсруе (G) та Гамбург (J). Найкрупніший номінал із часом вилучили через високу активність фальшивомонетників.
Примітно, що дизайн випущених у 1924 році перших рейхспфенігів повторював оформлення рентенпфенігів: в основі – зображення пшениці (снопів та колосків).
Назва монети рентенпфеніг (тобто, рентний пфеніг) походить від терміну “рента”. Мова про державний займ, по якому держава повинна сплачувати певні відсотки на позичений капітал. Насправді ж ішлося про націоналізоване нерухоме майно (4% власності), яке промисловці, фермери та підприємці мали можливість викуповувати назад у держави (цей досить “дикий”, але на практиці вкрай ефективний для ліквідації інфляції, принцип і ліг в основу роботи емітента монети – Німецького рентного банку).