каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Тангка – тибетська валюта до 1941 р.; монета зі сріблаТангка / Tangka: срібна монета Тибету протягом XVIII-XX століть

Тангка, 1899-1907 – монета Тибету

Тангка, 1899-1907 /tangka/ – монета Тибету

Тангка (англ. “Tangka”) – тибетська срібна монета, що випускалася протягом 1763-1930 рр. Використовувалась до 1941 року в якості основної грошової одиниці Тибету (поруч із монетами в обігу перебували й банкноти).

Тангка поділялася на 1½ шо або ж на 15 скарів.

Протягом кількох століть тангка (основна валюта, запозичена з Непалу) співіснувала зі срангом / шрангом (допоміжна валюта, що прийшла з Китаю). У 1941 році сранг витіснив тангку.

Тибетські тангки являли собою срібні недатовані монети вагою до 5 грамів із яскраво вираженим орнаментальним дизайном.

Хоча й відомо багато типів, сюжет тангки незмінно відзначався релігійним характером. Принаймні для останніх емісій характерною було наявність на аверсі орнаменту з 8 пелюсток, кожна з яких містила зображення восьми буддійських святинь (“8 благих символів”). Йдеться про графічне відображення Символів Дхарми (Дгарми): Дорогоцінна Парасолька, Дорогоцінна Ваза, Раковина біла, Переможний прапор, Пара золотих рибок, Квітка лотоса, Нескінченний вузол, Колесо Дхарми. На реверсі відображалася, знову ж таки, восьмигранна фігура з написами тибетською мовою. До речі, подібний сюжет мали ряд пізніших монет інших держав, що сповідують буддизм; наприклад – 1 пайса Бутану середини XX століття.

Назва монети тангка, очевидно, тісно пов’язана зі спорідненими термінами, що використовувались у давнину для позначення монет ряду країн Азії: така, такка, танк, танка, танга, таньга, тенге, денга... Деякі з них лишилися у вжитку й досі. Всі вони, на думку дослідників, мають спільне походження: вірогідно, що спочатку з’явилася одна із назв, а інші вже утворилися від неї. Одностайна думка відсутня. Можливо, монета тангка (разом з іншими подібними) отримала свою назву від поняття “тамга” – родовий знак у кочових народів Сходу. Тобто йдеться про тюркське походження. Але є дані й про те, що слово прийшло до нас із санскриту…

Цікаво, що терміном тангка (танка) на Тибеті традиційно позначають релігійні зображення на тканині, що в якості таких собі прапорів використовуються у буддистських релігійних обрядах. Зустрічається, навіть, поняття “тибетська / буддійська ікона”.