каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Пів драхми – історична монета Табаристану VII-VIII ст.Пів драхми / AR ½ Drachm: срібна монета Дабуїдів та аббасидських намісників Табаристану

Пів драхми, 742-780 рр. – монета Табаристану (аббасидські намісники)

Пів драхми, 742-780 рр. /AR ½ drachm/ – монета Табаристану (аббасидські намісники)


Пів драхми (англ. “AR ½ Drachm”, рос. “Полудрахма”) – срібна монета характерного дизайну часів Держави Сасанідів, Омейядського халіфату та Аббасидського халіфату.

Такі монети містили типовий портрет (унікальна стилістика) правителя, а також зображення вогняного вівтаря. Випускалися протягом VII-VIII століть переважно на землях Табаристану.

Пів драхми карбувалися правителями з іранської династії Дабуїдів, чиї, власне, портрети й містили. Найчастіше зустрічаються пів драхми Гіл Гавбара, Фаррукана Великого, Дадбурзміра та Хуршида Табаристанського.

Також поширеними є пів драхми аббасидських намісників Табаристану VIII ст.

Всі згадані монети виготовлялися зі срібла високої якості та мали вагу до 2 г при діаметрі понад 20 мм. Відтак, були вкрай тоненькими. Якість карбування як для того часу досить висока, рельєф виражений. Зустрічається багато екземплярів у прекрасному стані.

Назва монети пів драхми, вочевидь, говорить сама за себе: монета рівна половині драхми. Це зрозуміло. Проте цікаво інше... Драхма – це, в першу чергу, грецька монета (починаючи з часів Стародавньої Греції). Але термін “пів драхми” саме в контексті давньогрецьких монет широко не вживається.

Його застосовують (принаймні у вітчизняній нумізматиці) майже завжди по відношенню до давніх монет арабського світу. Проте окремі іноземні джерела часто називають ці ж самі монети дирхемами (AR 1/2 Dirhem). У нас же дирхемами називають пізніші срібні монети Аббасидського халіфату – із VIII століття (мова про куфічні дирхеми, що зовні не мають нічого спільного із попередниками – вищезгаданими пів драхмами та удвічі крупнішими драхмами).