КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

АКЧЕ | AQCHE

Монета акче – найбільш поширена монета Османської імперії та залежних територій

Акче (осм. "آقچه‎"; "Akçe", "Aqche") – історична дрібна срібна монета Османської імперії. Карбувалася протягом тривалого проміжку часу: 14-19 ст. (близько півтисячоліття). Три акче були рівними монеті пара (зʼявилася в 17 ст.).

Перші акче побачили світ орієнтовно у 1327-29 рр. (суперечливі відомості). Спочатку це були дрібні срібні монети високої чистоти (900-а проба) і вагою 1,2 г. За три століття вага ще знизилась – майже вдесятеро: до 0,13 г. Якість впала теж.

Згідно з канонами ісламу, на акче не зображувалися живі істоти (у т.ч. й люди). Монета містила лиш тексти арабською: спочатку це були фрагменти молитов, пізніше – імʼя правителя та його батька, дата та місце карбування, короткі побажання.

Монету карбували не лише турецькі султани (основна емісія), але й кримські хани. Це були кримські акче 15-18 століть із низькопробного срібла. Їхня характерна особливість – наявність тарак-тамги місцевих ханів (знак у формі тризуба, що зараз є основою герба кримських татар). Досить розповсюджені нині монети.

Також відомо про відносно короткочасний випуск мідних акче господарем Молдовського князівства (Іван Воде Лютий, 1572-1574 рр.). Ці монети зустрічаються рідко і в середовищі нумізматів цінуються високо.

У 1687 році вводиться монета куруш, яка відразу ж стала основною при розрахунках на теренах Османської імперії, замінивши в цій ролі акче.

Акче Туреччини (Кримського ханства) | Aqche Turkey (Crimean Khanate)

1 акче = 1/3 пари

монета Кримського ханства (Османська імперія): Акче (Aqche, Akçe) – 1481 (AH 886)монета Кримського ханства (Османська імперія): Акче (Aqche, Akçe) – 1481 (AH 886)

монета Кримського ханства (Османська імперія): Акче (Aqche, Akçe) – 1481 (AH 886)

Назва монети акче у перекладі з турецької значить "білий, білуватий" і вказує на зовнішній вигляд срібних монет, їхній колір. Поступово у деяких мовах (наприклад, татарською) терміном почали називати гроші взагалі.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини