КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

АСПР | ASPER

Аспри Трапезундської імперії та генуезької колонії Кафа – срібні монети Середньовіччя

Аспр (англ. "Asper") – нумізматичний термін із подвійним значенням. По-перше, так свого часу в Європі називали османські акче. По-друге, аспром іменували невеликі срібні монети двох емітентів на берегах Чорного моря: Трапезундської імперії (північно-східна частина сучасної Туреччини, XIII ст.) та генуезької фортеці Кафа у Криму (XV ст.).

Перші відомі аспри випускалися у м. Трапезунд (сучасне турецьке місто Трабзон) імператором Мануїлом І Великим Комніном (1238-1263 рр.). Монета містила зображення імператора у повний зріст, мала вагу понад 2,5 г та була виготовлена зі срібла (хоча є й відомості про білонні трапезундські аспри). З іншого боку – святий Євгеній. Легенди розміщені вертикально та містять скорочення від грецьких слів ΜΑΝΟΥΗΛ ΚΟΜΝΗΝΟΣ (Мануїл Комнін) та ΑΓΙΟΣ ΕΥΓΕΝΙΟΣ (святий Євгеній). Трапезундський аспр по стилістиці подібний до візантійських монет.

У 132-х рр. Османська імперія розпочинає випуск нової срібної монети – акче, що швидко розповсюдилася у Чорноморському регіоні (в т.ч. і на Кримському півострові). Через кілька десятиліть генуезці будують у Криму (на території сучасної Феодосії) неприступну фортецю – Кафу. Для забезпечення внутрішніх потреб та зовнішніх розрахунків розпочинається емісія власних монет, – аналогів акче. Грошові знаки одержали європейський варіант назви – аспр (генуезько-татарські аспри).

Незважаючи на суттєву подібність османських акче та генуезьких аспрів на перший погляд, монети мали принципову відмінність. Акче містили виключно арабські легенди, тоді як написи на одній зі сторін аспра виконувались латинню. Як правило, скорочено прописувались місце емісії (CAFfae) та дані про правителя Генуї (DVx – вождь; MD /Mediolani Dominus/ – правитель Мілану). Також відрізнялися акче й аспри графічними елементами. На останніх зображувались: з одного боку ("татарського") – тамга Золотої Орди, пізніше – тамга кримських ханів династії Гераїв; з іншого – герб Генуї (прямий хрест), пізніше – монетна емблема у формі фортечної брами з трьома баштами (деякі джерела називають зображення "порталом").

Аспр Італії (Генуезька республіка: Кафа) | Asper Italy (Republic of Genoa: Caffa)

аспр Кафи (Генуезька республіка)

монета Італії (Генуезька республіка: Кафа): Аспр (Asper) – ND (після 1471)монета Італії (Генуезька республіка: Кафа): Аспр (Asper) – ND (після 1471)

монета Кафи (Генуезька республіка): Аспр (Asper) – ND (після 1471)

Аспр Туреччини (Трапезундська імперія) | Asper Turkey (Empire of Trebizond)

аспр Трапезундської імперії

Назва монети аспр, подібно до акче, теж у наближеному перекладі (але цього разу із грецької мови) означає “білий”. Тобто термін вказує на те, що виготовлена вона також зі срібла.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини