каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Бань-лян – давня бронзова монета Китаю; 1/2 лянаБань-лян / Ban Liang: одна із найперших круглих китайських монет

Бань-лян, 175-157 рр. до н.е. – монета Стародавнього Китаю

Бань-лян, 175-157 рр. до н.е. /Ban Liang/ – монета Стародавнього Китаю

Бань-лян (англ. “Ban Liang”, кит. “半兩”) – стародавня бронзова монета Китаю, рівна 12 чжу (1 лян = 24 чжу). Тобто, мова про половину ляна. Одна із найбільш ранніх круглих китайських монет, що містили написи. Виготовляли методом лиття.

Використовувався бань-лян від III до I ст. до н.е. (деякі джерела, правда, вказують більш широкі часові рамки).

Появу перших бань-лянів відносять до завершального етапу Періоду Воюючих царств (Період Чжаньґо) в історії Китаю. Проте масовості ця монета набула після об’єднання Китаю в 221 р. до н.е. Імператор Цінь Ши Хуан-ді близько 210 р. до н.е. провів уніфікацію розрізнених грошових систем окремих держав та ввів новий бань-лян в якості першої спільної валюти для всього Китаю.

У сучасній нумізматиці розрізняють бань-ляни трьох основних типів: періоду Воюючих царств, династії Цінь та династії Хань (Західна Хань).

Для всіх різновидів спільною є лаконічна легенда: два ієрогліфи – 半兩, – що позначають номінал (“пів ляна”). Також незмінними були типові для китайських монет тих часів квадратний отвір по центру та “однобічність” монети (реверс не містив жодних текстів чи зображень). Різнилися бань-ляни вагою: деякі типи важили 5-7 грамів, інші ж – були удвічі легшими. Відомо й про зовсім дрібний різновид: ледь більше 0,4 грама (згідно з припущеннями – приватний випуск на замовлення імператора)… а також про залізний, абсолютно нетиповий, бань-лян.

У колекціях зрідка зустрічаються бань-ляни зі всілякими додатковими графічними елементами: півмісяць та зірка, вертикальні лінії, точки, опуклості...

На зміну бань-лянам (які наприкінці мали вагу та, відповідно, номінал 4 чжу) прийшла монета, якій судилося стати основною на багато наступних століть – у-чжу (wu zhu): 5 чжу. Користувалися нею близько семисот років поспіль – найдовше серед усіх інших китайських монет.

Назва монети бань-лян у дослівному перекладі значить “половина ляна”. У свою чергу лян – базова міра ваги як у Стародавньому Китаї, так і донині. Щоправда, у різні часи ця величина мала відмінні значення: від 13,8 до 50 грамів.