каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Бланка – середньовічна іспанська монета; 1/2 мараведіБланка / Blanca: білонна монета королівства Кастилія і Леон

Бланка, 1471-1474 – монета Королівства Кастилія і Леон (Іспанія)

Бланка, 1471-1474 /blanca/ – монета Королівства Кастилія і Леон (Іспанія)

Бланка (ісп. “Blanca”) – дрібна білонна монета королівства Кастилія і Леон (основа об’єднаної пізніше Іспанії) у XIV-XVI століттях. Прирівнювалась до ½ мараведі.

Бланка – найменший номінал іспанських монет; хоча у 1379-1390 рр. випускалася монета в ½ бланки.

Перша поява датована кінцем XIV ст. Масово ж бланка поширилась у другій половині XV ст.: в останні роки правління короля Кастилії і Леону Енріке IV Безсильного – 1471-1474 рр. До речі, дружину цього правителя звали Бланка (напевно, просто збіг).

Через характерний дизайн у свій час монету ще називали “бланка дель ромбо”: герби (геральдичні емблеми) Кастилії і Леону – стіни замку та, відповідно, лев – поміщалися всередину ромбів. Крім графічних елементів, була й характерна для бланки легенда: ім’я короля та девіз “Христос перемагає!”.

Вага монети, як правило, не перевищувала навіть 1 граму. Широко використовувалась у побуті для щоденних розрахунків.

Цікавий факт: є відомості про те, що бланка – найперша монета, що з’явилася в Америці наприкінці XV століття (корінні народи до того монетами не користувалися). Саме її привезли з собою моряки Колумба, коли той “відкривав Америку” (про це свідчать сучасні археологічні дослідження).

Назва “бланка” пов’язана з кольором: іспанською “blanca” значить “білий”. Мова про те, що ця досить поганої якості монета виготовлялася з білону (вкрай низькопробного срібла), а, відтак, мала спочатку білий колір. Проте через дуже низький вміст срібла бланка швидко окислювалась, темнішала і мало відрізнялася зовні від монет мідних. Вірніше, мабуть, її вважати мідною монетою із мінімальними домішками срібла.

Окремо розрізняють подібну французьку монету – бланк.