каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Борисфен – ольвійський обол IV-ІІІ ст. до н.е.Борисфен / Borysthenes: бронзова монета грецького поселення Ольвія

Борисфен, орієнтовно 300-275 рр. до н.е. – монета Ольвії (Греція)

Борисфен, орієнтовно 300-275 рр. до н.е. /borysthenes/ – монета Ольвії (Греція)

Борисфен (англ. “Borysthenes”) – стародавня досить масивна бронзова монета грецької колонії Ольвія на території сучасної України.

Випускалися борисфени за історичними мірками не надто довго – близько 100 років: у IV-ІІІ століттях до нашої ери. Різні джерела наводять кілька варіантів більш точних часових проміжків. Тиражі, судячи з усіх відомих знахідок, були відчутними, масовими. Відтак, поширилася монета нетипово широко як на той час: на сотні кілометрів навколо.

Всі борисфени мали абсолютно ідентичний сюжет: портрет бога Борисфена (бородатий чоловічий образ), секіра та лук в гориті (горит – дерев’яний чохол для лука та стріл, що використовувався, в основному, скіфами), напис “ОЛВIО”. Єдина відмінність полягала у різних монограмах або дифферентах – буквених позначках. Ці літери, за припущеннями дослідників, вказують на організаторів (ольвійських магістратів) приватних випусків монети. Також зустрічаються, але вкрай рідко, борисфени без таких символьних міток: центральні випуски (припущення). Всього ж відомо близько 90 відмінних за цією ознакою варіантів монети.

Монета, як для античної нумізматики, у наш час вважається не рідкісною. Зустрічається у багатьох колекціях.

Свого часу монета не була відомою як борисфен. По своїй суті це – обол. Проте у сучасній нумізматиці за нею закріпилася саме ця назва через основний сюжет: зображення голови скіфського річкового бога Борисфена (божество річки Дніпро). Деякі іноземні джерела вживають виключно лише назву “ольвійський обол”.