каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Кандарин | Мейс – група монет провінцій Китаю XIX-XX ст.Кандарин та мейс | Candareen and mace: срібні китайські монети; "таельний" номінал

7.2 Кандарини, 1894-1907 – монета провінції Хубей (Китай)

7.2 Кандарини, 1894-1907 /candareens/ – монета провінції Хубей (Китай)

Кандарин | Мейс (англ. “Candareen | Mace”) – умовний номінал ряду срібних монет Китаю на межі XIX та XX століть.

Сучасною грошовою одиницею Китаю (КНР) є введений ще в 1835 р. юань, який поділяється на 10 цзяо або ж 100 финів. Проте основною валютою він став далеко не відразу. Тривалий час після запровадження юаня паралельно використовувався ще й його попередник – лян (міра ваги грошей; європейська назва: таель), що у вагових одиницях складався із 10 мейсів або ж зі 100 кандаринів.

З давніх часів для відносно крупних грошових розрахунків китайці застосовували срібні злитки характерної форми – так звані ямби (англ. “Sycee”). Вони, як правило, мали форму китайських черевиків та відрізнялися розмірами: найчастіше від 5 до 50 лянів (лян як вагова одиниця прирівнювався у згаданий період до 37,8 г.). Відповідно, і номінал цих грошових знаків носив назву лян (таель). Паралельно населення Китаю та навколишніх територій використовували срібні мексиканські песо.

Проте у 1889 р. Китай проводить реформу, покликану навести лад у строкатій грошовій системі. Юань стає єдиною валютою за наступним обмінним курсом: 1 юань = 0,72 ляна срібла.

Якраз на цей перехідний період від ляна до юаня (кінець XIX - початок XX ст.) і припадає випуск згаданих на початку статті монет, номінал яких зазначався в одиницях “таельної системи” – кандаринах та мейсах. По суті, ці величини вказували на вагу срібла в монеті, проте, водночас, слугували й безпосередньо номіналом.

Між іншим...

  1. Кандарин, як одиниця вимірювання ваги, у ті роки становив 0,378 г.
  2. Мейс прирівнювався до 10 кандаринів або ж до 3,78 г.
  3. Цзяо (у новій системі юаня) прирівнюється до 10 финів (в англомовних країнах финь перехідного періоду називали центом, що навіть відобразилося на китайських монетах першої половини XX ст.; а юань – доларом).
  4. Кандарин, як грошову одиницю, можна вважати прообразом финя; у свою чергу мейс – цзяо.
  5. Співвідношення між новими одиницями вимірювання грошей та старими було встановлено на наступному рівні: 7,2 кандарина = 1 цзяо = 10 финів (10 центів) або 7 мейсів 2 кандарини = 1 юань (долар).

Монети перехідного типу побачили світ у кількох номіналах: 3.6 Candareens – еквівалент нових 5 финів /центів/, 7.2 Candareens – 10 финів /центів/, 1 Mace and 4.4 Candareens – 20 финів /центів/, 3 Mace and 6 Candareens – 50 финів /центів/, 7 Mace and 2 Candareens – 1 юань /долар/.

Розрізняють монети, номіновані в кандаринах | мейсах, центральної емісії Китайської Імперії, а також місцеві випуски ряду провінцій: Аньхуей, Фуцзянь, Гуандун, Хубей, Хунань, Сичуань, Тайвань…

Отже, номінал “Кандарин | Мейс” відображає перехідний етап китайської грошової системи – від ляна (таеля) до юаня (долара).

Терміни як “кандарин”, так і “мейс” походять від малайських слів, які в давнину також позначали одиниці вимірювання ваги.