каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Кавалло – розмінна монета Неаполя у XV-XIX ст.Кавалло / Cavallo: найдрібніша мідна монета Неаполітанського королівства (Італія)

Грано, 1789 – монета Неаполітанського королівства (Італія)

Грано, 1789 /grano/ – монета Неаполітанського королівства (Італія)

Кавалло або кавальйо (у множ.: каваллі; італ. “Cavallo”) – дрібна монета Неаполя (Південна Італія). Випускалася з міді у 1472-1804 рр. у Неаполітанському королівстві. Вага монети не перевищувала 2 грамів. Шість каваллі становили торнезе, дванадцять – грано.

За понад три століття побачили світ монети номіналів 1, 2, 3, 4 та 9 каваллі. Також карбувалися монети з подвійним номіналом: 1 торнезе / 6 каваллі та 1 грано / 12 каваллі.

Цікаво, що перший кавалло 1472 року неаполітанського короля Фердинанда І на аверсі містив стилізований портрет правителя у променистій короні по аналогії із римськими антонініанами ІІІ століття. На реверсі зображено коня. Річ у тім, що при створенні дизайну на монетному дворі Неаполітанського королівства було виконано серйозну роботу з аналізу античних монет. Відтак, при виготовленні першого кавалло застосовано досвід римських майстрів.

Серед нумізматів найчастіше зустрічаються монети номіналом 4 каваллі Фердинанда IV – короля Неаполя на зламі XVIII-XIX століть. Крім зображення правителя монету прикрашало гроно винограду та номінал у форматі C. 4.

Назва монети кавалло (італ. “cavallo”) у перекладі з італійської значить “кінь”: саме коня було зображено на перших монетах цього типу.