КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ХАЛК | CHALKOUS

Халк – мініатюрна антична грецька монета із міді або ж бронзи

Халк (англ. “Chalkous”, “Chalkos”; грецьк. “Χαλκούς”) – стародавня грецька мідна та бронзова монета. Одна із найдрібніших мір грошей на землях Греції (переважно Аттики) та залежних віддалених територій (Північне Причорноморʼя та ін.).

Перші халки датуються V ст. до н.е. Є відомості про випуск монети Афінами, Ольвією, Херсонесом, Феодосією, Пантікапеєм та ін. до І ст. до н.е. включно. Практично всі джерела відносять монету до виключно грецької нумізматики. В той же час у мережі широко згадуються халки Мізії, Бейруту, царя Великої Вірменії Тиграна ІІ...

Набули поширення кратні одиниці: геміхалк (½ халка), дихалк (2х), трихалк (3х), тетрахалк (4х), пентахалк (5х), октохалк (8х), декахалк (10х).

Халк, виконуючи роль 1/8 обола (подекуди 1/12-1/16 частини), сам складався з 2 лепт. Вага була різною, здебільшого – низькою: як близько граму, так і понад 5 грамів (вищі фракції, наприклад, тетрахалки). Середній діаметр – всього лиш близько 1 см.

Сюжет монети найрізноманітніший, як правило – міфологія: Сатир, Деметра, Аполлон...

Халк Ольвії (Греція) | Chalkous Olbia (Greece)

халк = 1/8 обола = 2 лепти

монета Ольвії: Халк (Chalkous) – орієнтовно III ст. до н.е.монета Ольвії: Халк (Chalkous) – орієнтовно III ст. до н.е.

монета Ольвії (грецька колонія у Північному Причорномор'ї): Халк (Chalkous) – орієнтовно III ст. до н.е.

Назва монети халк, практично стовідсотково, повʼязана з міддю. Так, грецькою мовою словом “χαλκος” (халкос) якраз і позначається цей метал. За іншою ж версією, монету названо на честь міста Халкіда, що торгував міддю та одним із перших запровадив мідні монети (на противагу найдавнішим металевим грошовим знакам із золота, срібла та електруму).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини