КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ЧОН | CHON

Монета чон у грошовому обігу країн світу

Чон (англ. «Chon», кор. «») – корейська розмінна монета зі стародавньою історією. Вперше побачила світ у Х та ХІ століттях, тобто ще за часів існування на Корейському півострові держави Корьо. Надалі на тривалий час, а саме – до кінця ХІХ ст., від виготовлення мідних чонів тимчасово відмовились. Станом на початок ХХІ ст. випускається виключно Північною Кореєю.

Корея. На корейських землях до практики масового використання у грошовому обігу чонів повернулися лише за 900 років, коли протягом 1905-1910 років, тобто наприкінці панування династії Чосон, було викарбовано цілу серію дрібних монет даного найменування: , 1, 5, 10 та 20 чонів із бронзи, мідно-нікелевого сплаву та срібла. Цікаво, що на цих монетах номінал вказано не на хангилі (сучасна корейська абетка, що є основною в Кореї з 1945 р.), а на ханчі (застаріле корейське письмо на основі китайських ієрогліфів). Варто зазначити, що наприкінці ХІХ ст. з’явилися кілька різновидів пробних чонів: незвичні на той час срібні монети з кольоровою емаллю, а також – з литої бронзи. Ці монети на сьогодні практично не зустрічаються серед нумізматів.

Південна Корея. За увесь час існування Південної Кореї державою фактично жодного разу так і не було випущено чони, хоча з 1945 р. ця монета незмінно використовується у якості формальної розмінної монети (рахункової одиниці): спочатку південнокорейської вони, потім хвана (1953-1962 рр.), і далі знову – вони.

Північна Корея. Північнокорейські чони у форматі монет емітуються з 1959 року і по сьогодні. Дані розмінні монети 1959, 1970, 1974 та 1978 років увійшли в історію нумізматики завдяки цікавій особливості: кожен із номіналів карбувався у трьох різновидах зі спеціальними позначками для трьох випадків застосування – з 1 зіркою (для гостей Північної Кореї з держав соціалістичного табору), з 2 зірками (для представників капіталістичного світу) та без зірок (для місцевих жителів).

Чон Кореї | Chon Korea

1 чон Кореї = 1/100 вони

монета Кореї: 1 Чон (Chon) – 1909монета Кореї: 1 Чон (Chon) – 1909

монета Кореї: 1 Чон (Chon) – 1909

Чон Південної Кореї | Chon Korea-South

1 чон Південної Кореї = 1/100 вони; 1/100 хвана (1953-1962) /без монет/

Чон Північної Кореї | Chon Korea-North

1 чон Північної Кореї = 1/100 вони

монета Північної Кореї: 5 Чонів (Chon) – 1974 монета Північної Кореї: 5 Чонів (Chon) – 1974

монета Північної Кореї: 5 Чонів (Chon) – 1974

Етимологія назви монети чон достеменно невідома, але є відомості («Нумизматический словарь», В.В. Зварич) про те, що в давнину чонами у Кореї називали всі мідні монети округлої форми з квадратним отвором у центрі (китайський аналог – кеш). Крім того, чоном у Кореї називають традиційну місцеву кулінарну страву…

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини