каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Чакрам – мініатюрна монета індійського князівства ТраванкорЧакрам / Chuckram: надзвичайно дрібна монета Траванкору 17-19 ст. зі срібла

1 чакрам – ND (1811-1901) – монета Траванкору (Індія)

1 чакрам – ND (1811-1901) /chuckram/ – монета Траванкору (Індія)

Чакрам (англ. “Chuckram / Chakram”) – безпрецедентно дрібна срібна монета індійського тубільного князівства Траванкор. Випускалася переважно протягом XIX століття.

Найдавніші чакрами, про які згадують нумізматичні джерела, датовані XVII ст. Спочатку це були вкрай дрібні монетки зі срібла вагою до 0,4 г. Також відомо про дробні номінали: ⅛, ¼ та ½ чакрами з міді. Щоправда, є відомості й про крупнішу срібну монету – 2 чакрами.

Еквівалент 4 чакрамів становив фанам, а 1 чакрам, у свою чергу, поділявся на 16 кешів.

У XIX століття монета набула значного поширення. Через свої специфічні розміри виникали труднощі з використанням, особливо із підрахунком, чакрамів.

Рішення цієї проблеми виявилось геніально простим: із дерева виготовлялися спеціальні великі дошки (англ. “chuckram boards”) з певною кількістю отворів, що мали діаметр монети. На це елементарне пристосування для підрахунку висипалися жмені монеток і вся конструкція кілька разів струшувалась. У кожен отвір потрапляв один єдиний чакрам. Решта монет, що не зафіксувалися на дошці, лишалася для наступного підрахунку.

Від початку XX століття і до 1940-х років з міді (пізніше – із бронзи) карбувалися траванкорські чакрами сучасного типу: правильної округлої форми із легендами англійською (TRAVANCORE, ONE CHUCKRAM) та місцевою мовою малаялам (തിരുവിതാംകൂര്, ചക്രം ഒന്നു).

Назва монети чакрам (інколи – чукрам), вірогідно, походить від терміну на санскриті: चक्रम् (cakrám)... що у перекладі значить “колесо, кільце”.