каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Корона – австроугорська крона 1892-1918 рр.Corona / Korona: монета Австрії та Угорщини

Корона, 1913 /corona/ – монета Австрії

Корона, 1913 /corona/ – монета Австрії


Корона, 1915 /korona/ – монета Угорщини

Корона, 1915 /korona/ – монета Угорщини


Корона (лат. “Corona”, угор. “Korona”, нім. “Krone”) – назва в Україні (і не тільки) австро-угорської крони, що перебувала в обігу протягом 1892-1918 рр. на теренах Імперії. Випускалися як банкноти цього номіналу, так і монети. В Австрії крона поділялася на 100 гелерів, в Угорщині ж – на 100 філерів. Період існування валюти майже повністю припав на час правління імператора Франца Йосифа І, що яскраво відображено в дизайні монет.

На відміну від банкнот, монети корони карбувалися двох типів: австрійського (номінал вказувався на латині – CORONA) та угорського (номінал угорською – KORONA). Всього за вказаний період побачили світ кілька номіналів таких монет зі срібла (1, 2, 5 корон) та золота (10, 20, 100 корон).

Крім обігових випускалися й пам’ятні монети, приурочені різним знаковим подіям, наприклад: “60-річчя правління імператора Франца Йосифа I” (Австрія), “Міленіум” (Угорщина, тисячоліття об’єднаної Угорщини)...

Сюжет всіх стандартних монет номіналу корона обох типів досить подібний: завжди присутній портрет або ж постать імператора Франца Йосифа І (Franz Joseph I) та герб або ж корона як його елемент (відповідно Австрійської імперії та Королівства Угорського).

Вага монет всі роки емісії лишалася стабільною: 1 корона – 5 г, 2 корони – 10 г (обидві виготовлені зі срібла 0,835 проби), 5 корон – 24 г (більш чисте срібло: 0,900).

Найменування крони Австро-Угорщини різними мовами записувалось по-різному: krone (німецькою), korona (угорською), koruna (чеською), korona (польською), coroană (румунською), corona (на латині)... Українською традиційна назва грошової одиниці (як і монети) – корона.