КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ДАЛЕР | DALER

Монета далер у грошовому обігу країн світу

Далер (англ. «Daler») – історична монета, що свого часу набула значного поширення в державах Скандинавського півострову та на залежних територіях.

Зокрема, до XVIII ст. включно далери карбувалися зі срібла та міді у Швеції. Вперше ця монета з'явилася в 1534 р., проте вже у 1604 р. еволюціонувала в похідну – ріксдалер. Ріксдалери та спесідалери також карбувалися в Данії та Норвегії. Випускалися два типи шведських монет того часу – срібні (містили позначку «S.M») та мідні («K.M»). Враховуючи, що поширення набула практика випуску мідних монет такого розміру, щоб вартість міді в монеті прирівнювалась до вартості срібла у срібних аналогах, справа зі здорожчанням срібла поступово дійшла до абсурду: світ побачили майже 20-кілограмові мідні пластини (монети-плати, «pltmynt») – далери Швеції. Подібні чудернацькі далери випускалися до середини XVIII ст. Ця ситуація (незручність використання подібних грошових знаків) призвела до випуску в другій половині XVII ст. шведських банкнот – перших у Європі паперових грошей. У період Північної війни королем Карлом XII були випущені чи не найперші в історії нотгельди – мідні далери звичайного монетного розміру (10 типів «монет» без позначення назви держави, правителя, будь-яких інших національних ідентифікаторів). Що цікаво, на цих далерах стояла позначка S.M, тобто їх прирівнювали до срібних монет (по завершенню війни було обіцяно обмін мідних монет на срібні, чого, як показала історія, в результаті не трапилось). Взагалі, далери Швеції час від часу карбувалися паралельно з ріксдалерами до кінця XVIII ст., коли були повністю витіснені останніми.

Далер Швеції | Daler Sweden

1 далер Швеції = 1/3 ріксдалера; 2 марки

монета Швеції: 1 Далер (Daler) – 1718монета Швеції: 1 Далер (Daler) – 1718

монета Швеції: 1 Далер (Daler) – 1718

У ХІХ-ХХ століттях далери також карбувалися Данською Вест-Індією (тогочасне володіння Данії у Карибському морі, сьогодні ж – Американські Віргінські острови). Далер циркулював у період з 1849 (введено замість ріксдалера) по 1917 рр. та поділявся на 100 центів. Проте вже з 1904 р. на місцевих монетах почав вказуватися подвійний номінал у далерах/франках та центах/бітах (1 далер = 5 франків; 1 цент = 5 бітів).

Далер Данської Вест-Індії | Daler Danish West Indies

1 далер Данської Вест-Індії = 5 франків = 100 центів

Назва монети далер, однозначно, походить від надзвичайно розповсюдженого у середньовічній Європі талера. Саме далер став прообразом долара, що з'явився дещо пізніше.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини