КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ДАНГ | DANG

Данг – золотоординська срібна монета доби Середньовіччя

Данг (англ. “Dang”) – срібна монета Золотої Орди XIV-XV століть вагою близько 1-1,5 г. Є відомості про випуск монет даного типу в період між 1311 та 1407 рр. (орієнтовно). До речі, дата на дангах, як і на інших золотоординських монетах, вказана згідно з місячним мусульманським календарем: відповідно, – 710-810 роки за хіджрою.

Деякі джерела називають данги джучідськими дирхемами (улус Джучі – попередня назва Золотої Орди). Інші ж говорять, що данг – дробна (⅙) частина дирхема. Проте більш достовірною вважаю наступну гіпотезу: у грошовому обігу Золотої Орди до початку XIV століття використовувались срібні дирхеми та мідні пули. Але хан Токта у 1310 р. задля уніфікації карбування монет провів грошову реформу, після якої срібні золотоординські монети починають називати дангами. Пули лишилися незмінними (1 данг = 16 пулів).

До речі, окремі дослідники вживають іншу назву данга – данік.

Сюжет монети данг можна вважати досить одноманітним: імя правителя (ординські хани Токта, Джанібек, Бердібек, Науруз, Хизр-Хан, Тохтамиш…; також зазначалося побажання тривалого правління), місце карбування (Сарай-Берке, Сарай-Бату, Гюлістан, Азак…; до назви міста традиційно додавався термін “ал-Махруса” – “богохранимий”), дата. Графічні елементи на дангах, на відміну від пулів, не використовувались. Виключення – примітивний орнамент та дрібний знак “вузол довголіття” (символ безсмертя).

У середовищі українських нумізматів данги зустрічаються досить часто, так як на наших землях ця срібна монета – не рідкісна знахідка. Частина Золотої Орди знаходилась на території сучасної України…

Данг Золотої Орди | Dang Golden Horde

данг, пул

монета Золотої Орди: Данг – 1384 (AH 786)монета Золотої Орди: Данг – 1384 (AH 786)

монета Золотої Орди: Данг (Dang) – 1384 (AH 786)

Етимологія назви монети данг має перське коріння. В перекладі термін значить “частина” (вірогідно, золотого динара). У свою чергу російське слово “деньги”, за однією з версій, походить саме від назви цієї монети (історія Росії, взагалі, дуже тісно повязана з історією Золотої Орди).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини