КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ДЕСИМ | DECIME

Монета десим у грошовому обігу країн світу

Десим або децим (франц. «Décime») – колишня монета Франції та ще кількох франкомовних країн у XVIII-XIX століттях: Женевської Республіки (нині – один із швейцарських кантонів), Монако та Сан-Домінго (назва Республіки Гаїті до 1804 р.; у той час – французької колонії на західній частині однойменного острову). Монета незмінно слугувала десятою частиною основної валюти.

Женева (Швейцарія). Цікаво, що коли серед нумізматів мова заходить про монету десим, як правило згадуються виключно французькі десими часів Перших республіки та імперії. Дійсно, саме ці різновиди монети є найбільш розповсюдженими. Проте з’явився десим не у Франції, а роком раніше в сусідній і на той час самостійній Женеві – швейцарському кантоні (з 1815 р.) із переважаючим франкомовним населенням. Так, срібні женевські монети номіналів «1/2 decime» та «1 decime» датовані 1794 роком. Десим становив 1/10 женевуаза, який проіснував всього лиш неповні два роки (1794-1795 рр.).

Франція. Французькі монети в 1 та 2 десими випускалися в 1795-1800 рр. (Перша французька республіка), а також у 1814-1815 рр. виключно у Страсбурзі («Un Decime» двох типів із серії «Strasbourg Provisional Coinage» – тимчасовий «наполеонівський» випуск). Десими XVIII ст. (як і всі інші монети Франції часів Великої французької революції) мали цікаву унікальну особливість: дата на них вказувалась за республіканським/революційним календарем. Наприклад, перший французький десим містив дату у форматі «l’an 4» («4-й рік», що відповідає 1795-1796 рр. за григоріанським календарем). Монета прирівнювалась до 1/10 франка.

Монако. Монегаський десим побачив світ всього лиш одного разу – в 1838 році. Монета становила десяту частину франка Монако та містила портрет тодішнього місцевого правителя – Оноре V. Відомо про існування кількох різновидів у різних металах.

Сан-Домінго (Гаїті). Є відомості про існування раритетного литого десима, випущеного на території французької колонії на о. Гаїті. Монета не містила назви емітента Saint-Domingue; натомість зазначено Republique Francaise та рік випуску за республіканським календарем «l’an 8» (1801 р.).

Десим Швейцарії | Decime Switzerland

1 десим Швейцарії = 1/10 женевуаза

Десим Франції | Decime France

1 десим Франції = 1/10 франка

монета Франції: 1 Десим (Decime) – L'An 7монета Франції: 1 Десим (Decime) – L'An 7

монета Франції: 1 Десим (Decime) – L'An 7 (1798-1799)

Десим Монако | Decime Monaco

1 десим Монако = 1/10 франка

Десим Гаїті | Decime Haiti

1 десим Гаїті = 1/10 франка

Назва монети десим, як і іспанського аналогу (decimo), у повній мірі відображає її функцію – 1/10 долю відповідної грошової одиниці. Обидва терміни походять від латинського «decimus» – десятина, десята частина.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини