каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Денаро провізіно – монета м. Рим у 1184-1398 рр.Денаро провізіно / Denaro Provisino: італійська дрібна білонна монета Середньовіччя

Денаро провізіно, 1347-1354 – монета Риму як адміністративної одиниці Папської держави (Італія)

Денаро провізіно, 1347-1354 /denaro provisino/ – монета Риму як адміністративної одиниці Папської держави (Італія)

Денаро провізіно (англ., італ. “Denaro Provisino”) – середньовічна дрібна білонна монета Італії. Випускалась протягом 1184-1398 рр. у Римі – столиці Папської держави. Протягом 1184-1188 рр. ці монети не були цілком легітимними (не визнавалися чинним Папою Римським) і виступали в якості місцевих, регіональних, тимчасових грошових знаків.

Взявши до рук італійський денаро провізіно, досвідчені нумізмати, що спеціалізуються на середньовічних європейських монетах, відразу ж скажуть: це – копія французької монети. Якої ж саме?...

У XII столітті ледь не на всю Європу знаним став масштабний ярмарок великої рогатої худоби у французькому місті Провен (франц. “Provins”; історична область Шампань). Саме туди двічі на рік (у травні та вересні) на торги сходились купці з усіх навколишніх земель. Для масових розрахунків, як правило, використовувались місцеві монети – срібні деньє (Denier au Peigne ou Provinois – “деньє з гребінцем або ж провенуа / провенез”). Вони мали характерний дизайн: хрест та гребінець для вичісування шерсті (вовни) худоби. Провен якраз славився виробництвом вовни. Потім ці монети масово переміщалися до сусідніх держав...

Особливо популярними згадані деньє стали в центральній Італії, особливо в Римі. Власних, місцевих монет на той час “вічне місто” якраз практично не випускало (близько трьох століть, починаючи з X ст., римські папи не карбували свої монети через всілякі політичні чвари). Наприкінці XII століття там спостерігалася відчутна криза у питаннях емісії грошей.

Відтак, логічним стало рішення римського сенату про відновлення повноцінної роботи монетного двору. Так як населення вже звикло до завезених іззовні якісних срібних деньє Провена, влада прийняла рішення піти по досить розповсюдженому (навіть модному) на той час сценарію: скопіювати дизайн монет, до яких звик народ. Так на світ з’явилися римські денаро провізіно із уже звичними зображеннями хреста (навколо нього інколи додавалися різні дрібні символи) та гребінця (над яким розміщено зображення зірки та півмісяця, а також літера “S”). Вага монети не перевищувала 0,5 г.

Денаро провізіно, зазвичай, містили власну, оригінальну, легенду, а саме: + SENAT P Q R / + ROMA CAPVD M – Senat[us] P[opolus] q[ue] R[omanus] / Roma Capud M[undi]. Напис “+ SPQR” по сьогодні використовується на гербі м. Рим як своєрідний девіз та значить “Сенат і люди Риму”. Фраза ж “Roma Capud Mundi” перекладається як “Рим – столиця світу”.

Як стверджують італійські нумізматичні джерела, денаро провізіно:

  1. Із самого початку мали нижчу якість та вагу за свій прототип – деньє Провену.
  2. Самі по собі денаро провізіно не відзначаються стабільною якістю. Деякі емісії містили мінімум срібла та мали різну форму – ледь не квадратну.
  3. Археологічні дослідження підтверджують: паралельно з карбуванням справжніх денаро провізіно масово випускалися численні підробки. Це робилося шахраями з розрахунку на незчисленних паломників до Риму. Вони ставали легкою здобиччю фальшивомонетників.

Вкрай рідкісними описані монети не вважаються, проте вони й не представлені у кожній колекції. Відносно поширеними є денаро провізіно часів трибуна Кола ді Рієнцо (італ. “Cola di Rienzo”), середина XIV ст.

Назва монети денаро провізіно (часто монету звуть скорочено: провізіно) вказує на її прототип: деньє французького міста Провен (франц. “Provins”).