каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Денга-копійка / пара – тип монет для Молдавського князівства та ВалахіїСадогурські монети Російської імперії 1771-1774 рр.

2 пари - 3 копійки, 1773 – монета Російської імперії для Молдавського князівства та Валахії

2 пари - 3 копійки, 1773 /2 para - 3 kopecks/ – монета Російської імперії для Молдавського князівства та Валахії


Денга-копійка | Пара (англ. "Denga-kopek | Para") або “Садогурська монета” – тип мідних монет Російської імперії, що протягом 1771-1774 років випускалися для Молдавського князівства та Валахії (сучасні Молдова та Румунія).

У період російсько-турецької війни (1768-1774 рр.) Російська імперія відвоювала в Османської імперії та окупувала теперішні території Молдови, Румунії та Півдня України. Для забезпечення повноцінного грошового обігу Молдавії та Волощини російським військовим командуванням вводиться спеціальна монета – з подвійним номіналом.

Крім ряду пробних монет світ побачили і дві крупні стандартні мідні монети для обігу: “1 пара = 3 денги” та “2 пари = 3 копійки”. Обидві містили легенду “МОН. МОЛД. И ВАЛОСК” (монета Молдавії і Валахії), а також герби Молдавського князівства та Валахії під імперською короною. Вага становила 12 та 22,2 грами.

Цікаво, що для карбування згаданих монет використовувалась мідь / бронза, отримана від переплавлення трофейних османських гармат.

Молдаво-Волоські монети також називають садогурськими: всі вони виготовлялися на новоствореному монетному дворі при помісті барона Миколи Гартенберга біля Чернівців (у буквальному перекладі польською мовою це німецьке прізвище звучить як Садогурський). Згодом навколо монетного двору розрослося поселення з відповідною назвою – Садогура / Садгора. З 1965 року ця місцевість входить до складу м. Чернівці (Україна).

Через надлишкову емісію, монети довелося вже за кілька років вилучати з обігу.

Умовна назва "денга-копійка | пара" вказує на подвійний номінал цього типу монет: у грошових одиницях Російської імперії (денга / копійка) та в парах (монета, характерна для Османської імперії, залежних від неї земель на Балканському півострові та в його околицях).