каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Джингло – мідна монета тубільних князівств Кач і НаванагарДжингло / Dhinglo: індійська монета; випускалася до середини XX століття

Джингло, 1570-1850 – монета тубільного князівства Наванагар (Індія)

Джингло, 1570-1850 /dhinglo/ – монета тубільного князівства Наванагар (Індія)


Джингло (англ. “Dhinglo” або ж “Dhingalo”) – суто індійська історична монета. Виготовлялася із міді до середини XX століття. У ролі емітентів виступали тубільні князівства Кач (англ. “Kutch”) і Наванагар (англ. “Nawanagar”), що розташовувались на берегах затоки Кач на заході Індії.

Монета джингло виготовлялася із міді та мала відчутну вагу – близько 10 грамів у більшості випадків.

Джингло обох згаданих князівств (Кач та Наванагар) становив 1/16 відповідних корі. У свою чергу монета складалася із 3 трамбійо.

Як правило, джингло мали досить примітивне оформлення – лише написи, текст без жодних графічних елементів.

У вітчизняних нумізматичних колекціях монета зустрічається не так часто. Здебільшого, це – джингло Наванагару без дати (вірніше, дата вказувалась як “78” – скорочення від 978 р. за місячною Хіджрою або ж 1570 р. за звичним нам Григоріанським календарем). Подібні екземпляри випускалися протягом декількох століть у незмінному дизайні монет XVI століття. Ідентифікувати точну дату для таких типів практично неможливо. Відтак, у каталогах вказується часовий проміжок: 1570-1850 рр.

Назва монети джингло (часто – дхінгло, дхінгало), вірогідно, походить від місцевих слів “nhingo” (“жирний”) та “lo” (“чоловіча характеристика”). Ці терміни вказують на те, що згадана монета є крупною, вагомою, суттєвою...