Дайм (англ. “Dime”) – розмінна монета США, рівна 10 центам або ж 1/10 долара. Регулярно карбується з кінця XVIII століття і по сьогодні.
Дайм є найдрібнішою за розмірами сучасною монетою США. Вперше з’явився в обігу в 1796 році у формі срібної монети досить високої чистоти (89,24% срібла + 10,76% міді) та діаметром 18,8 мм. Досить скоро діаметр незначним чином було зменшено, а процентне співвідношення срібло/мідь заокруглено до 90/10. У 1965 році дайм перестав бути срібним. Відтоді монета – мідно-нікелева. Вірніше: мідь, покрита методом плакування мідно-нікелевим сплавом.
Окремо заслуговує на увагу традиція США здійснювати тривалий випуск розмінних монет в одному дизайні. Є відомості, що згідно із законодавством монетний двір має право змінювати дизайн монети без схвалення Конгресу не частіше кожних чверть століття… За 220 років емісії, починаючи з 1796 р., світ побачили всього лиш 6 типів даймів.
Так, вигляд сучасного дайму (так званий, тип “Рузвельт” – “Roosevelt”) не змінюється з 1946 року. Він містить портрет президента Франкліна Делано Рузвельта (1882-1945 рр.). Варто зазначити, що перші 19 років це була срібна монета, пізніше – мідно-нікелева.
Попередник даної монети – дайм “Меркурій” (“Mercury Dime”, 1916-1945 рр.). Зображено алегоричну постать Свободи у головному уборі (фригійський ковпак) з крилами. Вважається однією з найкрасивіших монет Сполучених Штатів Америки. Випускався трьома монетними дворами: Філадельфія, Денвер та Сан-Франциско. Загальний тираж – понад 2,5 мільярди монет (використано більше 6 тонн чистого срібла).
Попередні чотири типи даймів: “Barber”, “Seated Liberty”, “Capped Bust”, “Draped Bust”.
Дайм, як мінімум останнього зразка, – дуже поширена монета в усьому світі. Зустрічається практично в кожній нумізматичній колекції.
Назва монети дайм походить від терміну “dîme” (сучасною французькою) або ж “disme” (застарілим варіантом французької мови) – “десятина”, “десята частина”, “1/10”.