КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ДИНЕР | DINER

Монета динер у грошовому обігу країн світу

Динер (англ., кат. «Diner», ісп. «Dinero») – валюта Андорри, що не використовується в реальному грошовому обігу та не має офіційного статусу. Складається зі 100 сантимів. З 2014 р., згідно із домовленостями з Євросоюзом, Князівство, не будучи членом ЄС, карбує власні монети євро та євроценти. До початку емісії «євро-монет», андоррські динери випускалися як правило у формі срібних, золотих та біметалічних монет виключно для колекціонерів – цінуються як об’єкти нумізматики.

Монети Андорри, динери поруч із місцевими сантимами, масово карбувалися з 80-х рр. ХХ ст. Перша монета найменування датована 1983 роком. Вже за рік розпочинається регулярний випуск; номінали – від 1 до 250 динерів. У переважній більшості випадків тираж не перевищував 15.000 екземплярів, що вплинуло на доступність монет: асортимент динерів на нумізматичному ринку України досить обмежений.

Формально Князівство Андорра перебуває під подвійним протекторатом – сусідніх Франції та Іспанії (Уржельська/Урхельська єпархія, що в Каталонії); співкнязями вважаються діючі президент Франції та єпископ Уржеля. Проте, що цікаво, на динерах Андорри поруч із гербом у ХХ ст. традиційно вказувався лиш один із них – єпископ Жуан-Марті Аланіс (Joan D.M. Bisbe D'urgell I Princep d'Andorra).

Динер Андорри | Diner Andorra

1 динер Андорри = 100 сантимів

монета Андорри: 10 Динерів (Diners) – 1986монета Андорри: 10 Динерів (Diners) – 1986

монета Андорри: 10 Динерів (Diners) – 1986

Назва монети динер, як і ряду інших валют цього ж типу (динар, денар, денаро…), походить від свого часу надзвичайно розповсюдженої у світі римської срібної монети денарій. Цікаво, що офіційною в Андоррі каталанською мовою словосполучення «els diners» перекладається як «гроші».

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини