КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ДИРХЕМ | DIRHEM

Куфічний дирхем – старовинна арабська монета зі срібла високої чистоти

Дирхем (араб. “درهم‎”, англ. “Dirham”) – давня арабська срібна монета високої якості. Поруч із динаром (золото) та фалусом (мідь) була основою грошового обігу середньовічних державних утворень арабського світу.

Завдяки майже еталонній чистоті срібла (до 98%: наслідок – підвищена зносостійкість), досконалій як на той час техніці виготовлення та значній тривалості карбування монета на декілька століть стала основною як “вдома”, так і далеко за межами центрів емісії. Вона масово поширилася Європою, зокрема – землями сучасної України (Київська Русь), сусідніх територій, навіть Скандинавії…

Перші дирхеми зʼявилися наприкінці VII ст. н.е. в Аббасидському халіфаті (інша назва – Багдадський халіфат із центром у сучасному Іраку). Останні ж – датовані XIII ст. Тобто, монета випускалася понад 500 років із деякими перервами у звʼязку з виснаженням вже відомих родовищ срібла в Азії та затримкою з відкриттям нових. Вага варіювалась у широкому спектрі: від менш як 3 і до понад 10 г.

Спочатку дирхеми важили майже 4 г і прирівнювались до 1/10 золотого динара. У нумізматиці розрізняють характерний тип монет – куфічні дирхеми. Легенда на них (обовʼязково цитата із Корану, дата та місто карбування, імʼя правителя) виконувалась куфічним почерком (нині практично не використовується).

Важлива риса дирхемів – повна відсутність зображень живих істот: людей чи тварин. Лише стилізований орнаментальний текст. Дата завжди вказувалась за мусульманським календарем (календар Хіджри). Номінал не прописувався.

Куфічні дирхеми масово зустрічаються на землях Східної Європи. Не рідкісна знахідка і в Україні, що свідчить про тісні торговельно-економічні звʼязки Європи (зокрема, наших пращурів) та Азії. Щорічні тиражі монети були неймовірними як на той час: дирхемів вистачало для забезпечення грошового обігу навіть багатьох далеких європейських земель.

Крім куфічних дирхемів аббасидів досить частими серед нумізматів є середньоазіатські дирхеми саманідів. Також відомо про татарські (Золота Орда, монети вагою до 2 г) та кримські дирхеми.

Дирхем Іраку (Аббасидський халіфат) | Dirhem Iraq (Abbasid Caliphate)

дирхем = 1/10 динара

монета Аббасидського халіфату: куфічний дирхем (Dirhem) – 803 (AH 187)

монета Іраку (Аббасидський халіфат): Куфічний дирхем (Dirhem) – 803 (AH 187)

Назва історичної монети дирхем, як і сучасних дирхамів (грошова одиниця: ОАЕ, Марокко…; розмінна монета: Катару, Лівії...), походить від грецької монети драхма (адаптований під специфіку арабської мови варіант терміну). Драхми в добу античності були поширені далеко за межами Європи. Одні джерела вважають “дирхем” та “дирхам” всього лиш різними варіантами написання назви однієї і тієї ж монети. Проте інші розділяють ці майже ідентичні поняття: у першому випадку – давня монета, у другому – сучасна.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини