каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Подвійний турнуа – монета Франції XIII-XVII століть з білону та мідіПодвійний турнуа / Double tournois: старовинна французька монета вартістю в 2 деньє турнуа

Подвійний турнуа, 1639 – монета Франції

Подвійний турнуа, 1639 /double tournois/ – монета Франції

Подвійний турнуа (англ. “Double tournois”) – історична білонна та мідна дрібна французька монета. Випускалася протягом XIII-XVII століть.

До введення франка у 1795 році на території Франції основною грошовою одиницею був лівр, вірніше два його різновиди: паризький та турський. Паризький лівр домінував до XIII століття, після чого його замінив аналог м. Тур.

Турський лівр складався із 20 су (нащадок гро турнуа; до XVIII ст. су /франц. “sou”/ носив назву соль) або ж із 240 турських деньє. Тобто, кожен гро турнуа, що спочатку став прототипом монети соль, а потім трансформувався в су, прирівнювався до 12 деньє турнуа.

У другій половині XIII ст. з’явився і швидко поширився високоякісний срібний гро турнуа. Проте скоро, вже за правління короля Філіппа IV Вродливого, розпочинається емісія неповноцінних кредитних монет – низькоякісних білонних подвійних турнуа. Їхня поява дозволила отримати “з повітря” дешеві ресурси, так як дві монети номіналом у деньє турнуа містили відчутно більше срібла, ніж один подвійний турнуа. Номінально гро турнуа прирівнювався до шести подвійних турнуа, що, звісно, не сподобалось населенню. Короля прозвали фальшивомонетником.

Так чи інакше, подвійний турнуа надовго закріпився у грошовій системі Франції. Спочатку монета випускалася з білону, проте за часів короля Генріха III (друга половина XVI ст.) низькопробне срібло було замінене міддю.

За правління Людовика XIII Справедливого (перша половина XVII ст.) завдяки активному використанню міді зі Швеції мідні подвійні турнуа набули небувалого розповсюдження. Це були яскраво виражені фідуціарні гроші, з існуванням яких французьке населення покірно змирилося. Паралельно, за правління Людовика XIV, на перший план стрімко вийшов ліард, рівний трьом деньє турнуа.

Найпоширенішими в сучасних нумізматичних колекціях є мідні подвійні турнуа XVII століття із портретом правителя та зображенням трьох лілій.

Назва монети подвійний турнуа, вочевидь, вказує на рівність монети двом турнуа. Проте мова не про два гро турнуа (високоякісна срібна монета, що з часом трансформувалася в монету соль), а про два деньє турнуа.