каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Дупондій – давня монета Риму; половина сестерціяДупондій / Dupondius: римська переважно бронзова монета, рівна 2 асам

Дупондій, початок ІІІ ст. – монета міста Тіра (грецька колонія на території сучасного м. Білгород-Дністровський)

Дупондій, початок ІІІ ст. /dupondius/ – монета міста Тіра (грецька колонія на території сучасного м. Білгород-Дністровський)

Дупондій (Dupondius) – монета із бронзи та латуні Римської республіки, Римської імперії та колишніх грецьких колоній Причорномор’я часів римського панування (тотального впливу). Прирівнювався до 2 асів або ж до 1/2 сестерція.

До речі, між різними римськими монетами існувало наступне співвідношення:

Тобто, дупондій вважався однією із дрібних монет Риму. На відміну від тих самих секстансів (1/6 аса), які перестали випускатися ще до нашої ери, дупондії використовувались протягом тривалого періоду.

Появу перших типів відносять ще до ранньої Республіки (ІІІ ст. до н.е.). На той час це була вкрай масивна по сучасним міркам лита бронзова монета – понад 500 грамів. Проте з часом дупондії почали виготовляти вагою до 20 грамів. Крім того, змінився і метал: бронзу із високим вмістом міді в роки Імперії замінила латунь.

Часто монету плутали із асами через подібність діаметрів. Відтак для полегшення ідентифікації дупондіїв портрет імператора на них почали зображувати з короною.

Останні дупондії датують другою половиною ІІІ ст. н.е.

Крім республіканських та імперських римських дупондіїв у нумізматиці розрізняють ще й монети, виготовлені за межами метрополії: на землях грецьких колоній Причорномор’я, що потрапили під вплив Риму. У першу чергу це – дупондії Тіри, Ольвії, Боспору...

Назва монети дупондій походить від латинського терміну “dupondius” – подвійний: мова про рівність двом асам.