КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ФАРТИНГ | FARTHING

Монета фартинг у грошовому обігу країн світу

Фартинг (англ. «Farthing») – історична розмінна монета Великобританії та деяких залежних територій, що становила 1/4 пенні (найдрібніший номінал британських монет). Цікаво, що для Мальти карбувалася ще дрібніша монета за фартинг – 1/3 його частина (One-Third Farthing: 1827-1913 рр.), а для Цейлону – 1/2 (Half Farthing: 1828-1856 рр.) та 1/4 (Quarter Farthing: 1839-1853 рр.) фартинга. Це були британські колоніальні монети, які частково використовувались і в самій Англії. У Каталозі Краузе всі три монети відносять до розділу Great Britain.

Велика Британія. Появу фартинга відносять, орієнтовно, до часів Англії середини XIII століття (останні нумізматичні знахідки дещо відкоригували дату). Спочатку, протягом кількох століть, це була виключно срібна монета, що мала вагу в чотири рази меншу за вагу пенні. Проте у першій половині XVII ст. розпочинається карбування першої мідної англійської монети – фартинга короля Якова. Цікаво, що ці монети було покрито шаром олова задля імітації срібла як звичного на той час металу для монет, адже до того Англія випускала виключно срібні та золоті монети. Трохи пізніше світ побачили олов'яні фартинги з незначною мідною вставкою у центрі, що значно ускладнювало життя фальшивомонетникам. Через брак металу між XVII та XIX століттями Великобританія взяла на озброєння практику надання дозволу на виготовлення монет (токенів), у тому числі й фартингів, приватним монетним дворам. Відновлено централізоване карбування фартингів із міді було лиш у 1821 р., а з 1860 р. для виготовлення монети використовували бронзу. Саме бронзові фартинги незмінно випускалися до 1956 р., коли емісію цієї дрібної монети остаточно припинили.

Фартинг Великої Британії | Farthing Great Britain

1 фартинг Великої Британії = 1/960 фунта = 1/4 пенні

монета Великої Британії: 1 Фартинг (Farthing) – 1885монета Великої Британії: 1 Фартинг (Farthing) – 1885

монета Великої Британії: 1 Фартинг (Farthing) – 1885

Ірландія. Історія Республіки Ірландія тісно переплетена з минулим сусідньої Великої Британії. Це стосується й грошових систем обох держав. До 1922 р. вся територія Ірландії була частиною сусіднього Королівства. Тому й не дивно, що ірландські та британські грошові одиниці, розмінні монети і співвідношення між ними є багато в чому аналогічними. Так, у XVII, XVIII, XIX, XX століттях карбувалися ірландські фартинги як чверть місцевого пенні. До ХХ ст. всі монети Ірландії містили варіант назви держави латиною – Hibernia (Гібернія); з 1928 р. ірландською – Saorstat Eireann (Ірландська Вільна держава), з 1939 р. – Eire (Ірландія). Остання монета найменування датована 1966 р. (тираж: 96.000 шт.).

Фартинг Ірландії | Farthing Ireland

1 фартинг Ірландії = 1/960 фунта = 1/4 пенні

Острів Мен. На відміну від метрополії, Острів Мен карбував фартинг лише в ХІХ ст. Так, у 1839 р. відносно значним тиражем був випущений мідний фартинг з портретом королеви Вікторії без вказаного номіналу. Відомі аналогічні монети інших років, але всі вони виготовлялися в якості «proof» мізерними партіями.

Фартинг Острову Мен | Farthing Isle of Man

1 фартинг Острову Мен = 1/960 фунта = 1/4 пенні

Антигуа і Барбуда. Для британського володіння в Карибському морі у ХІХ ст. було випущено лише одну єдину монету – мідний фартинг 1836 р. Монета зустрічається серед нумізматів украй рідко.

Фартинг Антигуа і Барбуди | Farthing Antigua and Barbuda

1 фартинг Антигуа і Барбуди = 1/960 фунта = 1/4 пенні

Тринідад і Тобаго. У 1874 р. було випущено токен (тираж: 10.000 шт.) для британського колоніального володіння Тринідад, номінал на якому вказаний як «One Farthing Token».

Фартинг Тринідаду і Тобаго | Farthing Trinidad and Tobago

1 фартинг Тринідаду і Тобаго = 1/960 фунта = 1/4 пенні

Ямайка. Велика Британія карбувала фартинги для свого колоніального володіння на острові у ХІХ та ХХ століттях. Вперше ямайська монета з номіналом «farthing» та портретом королеви Вікторії побачила світ у 1880 р., востаннє – у 1952 р. (зображено профіль короля Георга VI).

Фартинг Ямайки | Farthing Jamaica

1 фартинг Ямайки = 1/960 фунта = 1/4 пенні

ПАР. У 1923-1960 рр. на території Південно-Африканської Республіки (на той час – британський домініон) випускалася монета у чверть пенні (номінал вказувався як «1/4 p.», тобто 1/4 penny). Монету фактично, з певною долею умовності, можна вважати фартингом (позиція укладачів Стандартного каталогу монет світу Краузе).

Фартинг Південно-Афр. Республіки | Farthing Republic of South Africa

1 фартинг Південно-Африканської Республіки = 1/960 фунта = 1/4 пенні

Назва монети фартинг походить від слова «feorthling», що у перекладі з давньоанглійської (англосаксонської) мови означає четверту частину. В даному випадку мова йде про чверть пенні. Цікавим є використання терміну для позначення ранніх типів велосипедів – пенні-фартинг. Саме так британці називали перші велосипеди, в яких переднє колесо було значно більшим за заднє: аналогічно до співвідношення діаметрів монет пенсів та фартингів.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини