КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ФИНЬ | FEN

Монета финь у грошовому обігу країн світу

Финь (англ. «Fen») – сучасна розмінна монета Китаю, що є сотою частиною юаня та десятою частиною цзяо. Також, з певною долею умовності, финь (фань, фан) можна вважати історичною монетою Кореї.

Китай. На сьогоднішній день Китайська Народна Республіка (КНР) – єдина держава світу, яка виконує емісію монет під назвою «финь». Зокрема, станом на 2013 р. у Китаї карбується монета номіналом 1 финь. Що цікаво, дизайн алюмінієвого финя КНР залишається незмінним вже протягом безпрецедентно тривалого терміну – з 1955 р. До 2000 р. випускалися також 2 та 5 финів з алюмінію. За даними Стандартного каталогу монет світу Краузе монети даного найменування використовувалися у грошовому обігу декількох державних утворень, які включені у розділ «Китай». Крім вищезгаданої КНР, фині зустрічаються у наступних підрозділах вказаного розділу Каталогу: Китайська Республіка (1912-1948 рр.); Китайські провінції (зокрема, провінція Сіньцзян-Уйгуристан /англ. «Sinkiang Province»/ – 1 та 2 фині 1906 р.); Китайсько-Японські маріонеткові держави (Маньчжурська держава /1 та 5 финів 1933-1945 рр./, Східний Хопей /1 та 5 финів 1937 р./, Тимчасовий Уряд Китаю /194-і рр./); Китайська Радянська Республіка (1 финь 1931 р.).

Финь Китаю | Fen China

1 финь Китаю = 1/10 цзяо = 1/100 юаня

монета Китаю: 2 Фині (Fen) – 1985монета Китаю: 2 Фині (Fen) – 1985

монета Китаю: 2 Фині (Fen) – 1985

Корея. Ще до розділу Кореї на дві окремі ворогуючі сучасні держави – Південну Корею (столиця – Сеул) та Північну Корею (столиця – Пхеньян),– на її території карбувалися монети, які наближено можна назвати финями. Мова йде про соту частину тогочасного корейського янга – монету, на якій латиницею номінал вказувався як «fun» (на відміну від написання для китайських финів – «fen»). Всього світ побачили лише дві монети – 1 та 5 финів 1892-1898 рр.

Финь (фан, пхун) Кореї | Fen (Fun) Korea

1 финь (фан) Кореї = 1/100 янга

Стосовно етимології назви монети финь, то достовірних даних про природу походження слова знайти не вдалося. Проте відомо, що ієрогліф , яким позначають монету, в буквальному перекладі значить «хвилина», але в більш широкому розумінні він використовується для позначення десятої частини чого-небудь. У даному випадку мова йде про десяту частину старшої китайської монети – цзяо. Варто відзначити, що подеколи фині паралельно називали центами (наприклад, фині Китайської Республіки початку ХХ ст.).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини