КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ФОЛІС | FOLLIS

Фоліс: бронзова римська та візантійська монета ІІІ-Х століть

Фоліс (англ. «Follis») – бронзова монета Римської імперії у ІІІ та IV століттях, а також Візантійської імперії у V-X століттях.

Перші фоліси були крупними (10 грамів і більше) бронзовими римськими монетами, покритими тонким шаром срібла. Зʼявилися, як стверджують історичні джерела, у 294 році нашої ери – за правління імператора Діоклетіана. З часом монета значно втратила у вазі, а вміст срібла наблизився до нуля (при імператорі Костянтині Великому). Пізніше, за Римської республіки, на зміну фолісам прийшов мідний ас. Проіснувавши менше століття, римська монета фоліс відійшла в історію.

Проте вже за півтора століття фоліси починають випускатися Візантією (спадкоємицею Римської імперії). Ввів імператор Анастасій І. Візантійський фоліс – крупна мідна монета, що прирівнювалась до 40 нумміїв. Номінал вказувався грецькими літерами M, K, I, E (кількість нумміїв у монеті: відповідно – 40 /цілий фоліс/, 20 /половина/, 10 /чверть/ та 5 /восьма частина/).

Монета використовувалась майже півтисячоліття та залишила помітний слід у світовій нумізматиці. Так, фоліс став прототипом ряду монет держав Сходу: наприклад, фулус колишніх державних утворень Центральної Азії; афганський пул; філс Бахрейну, Йорданії, Іраку, Кувейту, ОАЕ…

Фоліс Італії (Римська імперія) | Follis Italy (Roman Empire)

фоліс, денарій, антонініан...

монета Італії (Римська імперія): Фоліс (Follis) – 314-315 н.е.монета Італії (Римська імперія): Фоліс (Follis) – 314-315 н.е.

монета Італії (Римська імперія): Фоліс (Follis) – 314-315 н.е.

Фоліс Туреччини (Візантійська імперія) | Follis Turkey (Byzantine Empire)

фоліс = 40 нумміїв

Назва монети фоліс закріпилася за нею пізніше – лише за Середньовіччя. За основною версією, латинським терміном «follis» позначали запечатаний, опломбований, мішечок з певною кількістю монет. Також, заслуговує на увагу той факт, що грецьке слово «φολίς» позначало свого часу тонкий шар металу на будь-якій поверхні.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини