каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Гроссетто – дрібна срібна італійська монета; половина гроссоГроссетто / Grossetto: найменша срібна монета Республіки Рагуза

Гроссетто, 1667 – монета Республіки Рагуза (Дубровницької республіки)

Гроссетто, 1667 /grossetto/ – монета Республіки Рагуза (Дубровницької республіки)


Гроссетто (італ. “Grossetto”, множ. “Grossetti”) – історична італійська дрібна срібна монетка. Є дані, що так називали половину гроссо. Відомо про подібну венеціанську монету XV-XVI століть вагою ледь більше 1 граму (зокрема, так званий “гроссетто для мореплавства” дожа Агостіно Барбаріго для торгівлі з Левантом). Деякі джерела згадують про гроссетто й інших італійських емітентів епохи Середньовіччя...

Проте, незважаючи на беззаперечно італійські корені, гроссетто чи не найбільш відомий як срібна монета XVII-XIX століть Республіки Рагуза (м. Дубровник, сучасна Хорватія). Заради справедливості варто відмітити, що ця держава історично була тісно пов’язана з Італією. Відтак, не дивно, що згадані монети часто відносять до нумізматичного розділу Венеції та залежних від неї територій (хоча, формально Рагуза позбулася залежності від венеціанців ще в XIV столітті).

Що ж являв собою гроссетто Рагузи? – По-перше, варто відмітити: карбувалося декілька номіналів: ½ (мідь), 1, 3 та 6 гроссетті (срібло). По-друге, гроссетто становив 1/60 частину таллеро Рагузи. По-третє, монета в 3 гроссетті мала власну назву – альтілукко / аллтілукко (італ. “Alltilucho”) та за дизайном однозначно нагадувала польський трояк.

Найпоширенішим є номінал в 1 гроссетто Рагузи 1626-1761 рр. Це була дуже дрібна срібна монета (близько 0,5 г) часто низької якості карбування / виконання графічних елементів. Сюжет: зображення покровителя м. Дубровник Святого Власія (інколи – Святий Блажей; Saint Blaise) та Ісуса Христа. Характерна риса монети – 19 зірок (як правило) навколо Ісуса. Найчастіше в колекціях зустрічаються екземпляри у вкрай поганому стані (часто це – наслідок неякісного / недостатнього карбування; результат – такі монети нерідко помилково вважають литими).

Назва монети гроссетто, вірогідно, є зменшувальною формою від “гроссо”. Тобто, з точки зору етимології, гроссетто – це маленький гроссо.