КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ГРОТЕН | GROTEN

Гротен – старовинна монета німецьких міст Бремен, Єфер та Ольденбург

Гротен (“Groten”, множ. “Grote”) – історична срібна монета (зрідка: мідна) кількох німецьких земель: Бремену та навколишніх територій (північ сучасної Німеччини). Як правило, становив 1/72 талера або 5 шваренів.

Перша монета гротен датована 1423-м роком та відноситься до грошових знаків німецького міста-держави Бремен (Вільне ганзейське місто Бремен; нім. “Freie Hansestadt Bremen”). Також їхньою емісією займалися Єфер (Jever) та Ольденбург (Oldenburg). Обидва міста розташовані в радіусі 90 км від Бремена. Ольденбург, до речі, в XIX ст. карбував ¼ та ½ гротени з міді.

Випускалися монети чотири століття поспіль. Номінали були найрізноманітніші: ½, 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 32, 36 та 48 гротенів. ½ гротена виготовлялися з білону (срібло вкрай низької якості), інші номінали – зі срібла більш високої чистоти. Два найнижчі номінали містили назву номіналу в формі “Groten”, всі вищі – “Grote”. Бременські монети (найчастіше зустрічаються серед нумізматів) незмінно містили зображення малого герба міста – характерний срібний ключ, або ж герба великого – із левами, щитом та короною.

Використовувались гротени, як і багато інших суто німецьких номіналів монет, практично до моменту обʼєднання Німеччини в 1871 р.

Гротен Німеччини | Groten Germany

1 гротен = 5 шваренів = 1/72 талера

монета Німеччини (Бремен): 1/2 Гротена (Grote) – 1771

монета Німеччини (Бремен): 1/2 Гротена (Grote) – 1771

Назва монети гротен походить від франц. “Gros Tournois” (турський грош – французька срібна монета, що набула значного поширення в Бремені XIV століття та одержала там назву “гротен турнос”). Тобто, турський грош – прототип німецьких гротенів.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини