каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Геміобол – давньогрецька монета, рівна половині оболаГеміобол / Hemiobol: дрібна срібна монета Стародавньої Греції

Геміобол, 480-450 рр. до н.е. – монета міста Кізік (грецька колонія на території сучасної Туреччини, історична область Мізія)

Геміобол, 480-450 рр. до н.е. /hemiobol/ – монета міста Кізік (грецька колонія на території сучасної Туреччини, історична область Мізія)

Геміобол (англ. “Hemiobol”) – давньогрецька дрібна срібна монета. Як правило, була рівна 1/12 драхми, 1/2 обола або ж 1 мідному тетрахалку (подеколи різні міста Стародавньої Греції використовували інші співвідношення).

Перші геміоболи відносять до VI століття до нашої ери, що ставить їх в один ряд із найдавнішими монетами на планеті. З’явилися практично одночасно із оболами (мова саме про монету, не одиницю ваги).

Спочатку це була виключно дрібна монетка зі срібла (середній показник ваги лежав, наближено, в межах від 0,25 до 0,5 грама). Пізніше світ побачили мідні/бронзові геміоболи відчутно вищої ваги.

Типовий сюжет не відрізнявся від зображень на інших грецьких монетах того часу: міфічні істоти, боги і богині Давньої Греції, тварини...

Розрізняють геміоболи наступних державних утворень півдня Балканського півострову та віддалених грецьких поселень: Арголіда, Аркадія, Аттика, Бактрія, Беотія, Егіна, Еліда, Еоліда, Епір, Етолія, Іонія, Калабрія, Карія, Колофон, Лесбос, Лідія, Македонське царство...

Практично всі геміоболи, що наводяться нумізматичними каталогами, датуються історичним періодом до початку Нашої ери.

Назва монети геміобол у дослівному перекладі з грецької перекладається як “половина обола”.