КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ГРИВНЯ | HRYVNIA

Монета гривня у грошовому обігу країн світу

Гривня (англ. «Hryvnia») сучасна грошова одиниця України, що поділяється на 100 копійок; введено у 1996 році замість українського карбованця.

Появу терміну «гривня» або «гривна» вчені відносять до часів Київської Русі; на старослов'янській мові гривнею називали золоту/срібну прикрасу, що носилася на шиї («гриві»). На території ранньої Київської Русі, як і в багатьох інших тогочасних державах Європи, значного поширення набули срібні арабські монети дирхами. Проте вже Володимир Великий (958-1015 роки) почав карбувати власні монети срібники та злотники. Поступово поняття «гривня» поширилось і на сферу грошового обігу гривня стала одиницею вимірювання як ваги, так і кількості монет. Широко відомі також і монетні гривні різних типів у вигляді злитків срібла: київські (шестикутні, 150 грамів), новгородські (паличка, 240 грамів), чернігівські (по формі схожі на київські, тоді як за вагою наближались до новгородських)... Після монголо-татарської навали розвиток грошової системи українських земель практично призупинився (цікаво, що за російськими монетами номіналом 10 копійок закріпилась назва «гривеник»). Лише зі створенням УНР (Української Народної Республіки) стало можливим тимчасове повернення до власних грошових знаків, а саме гривень. Спочатку в 1918 році були запроваджені карбованці, на зміну яким прийшли гривні у формі банкнот.

Після проголошення незалежності України відразу ж постало питання про введення національної валюти гривні. Розпочалася робота з розробки дизайну і виготовлення монет та банкнот (як в Україні, так і за кордоном). Протягом 1992-1995 років в обігу перебували тимчасові українські карбованці (купони), проте вже в 1996 році вводиться гривня. Найперші сучасні гривні у формі банкнот датовані 1992 роком (перша обігова монета номіналом в одну гривню також датована 1992 роком, проте зустрічається вкрай рідко навіть серед нумізматів). На сьогодні крім обігових монет кількох типів номіналом в 1 гривню випускаються пам'ятні/ювілейні монети номіналів 2, 5, 10, 20, 50, 100, 125, 200, 250 та 500 гривень.

Гривня України | Hryvnia Ukraine

1 гривня України = 100 копійок

монета України: 10 Гривень (Hryven) – 2005монета України: 10 Гривень (Hryven) – 2005

монета України: 10 Гривень (Hryven) – 2005

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини