каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Хо цюань – монета імператора Ван Мана; бронзаХо цюань / Huo Quan: давня китайська монета; 14-23 рр. н.е.

Хо цюань, 14-23 рр. н.е. – монета Стародавнього Китаю

Хо цюань, 14-23 рр. н.е. /Huo Quan/ – монета Стародавнього Китаю

Хо цюань (англ. "Huo Quan"; кит. “货泉”) – бронзова однобічна монета Китаю з квадратним отвором посередині. Випускалась з 14 по 23 роки нашої ери. Характерна риса – ієрогліфи 货泉 (девіз).

Вважається найбільш розповсюдженою монетою епохи китайського імператора Ван Мана, який правив з 9 по 23 роки н.е. Є відомості, що монета хо цюань існувала у кількох варіантах (різні розміри та вага – від менш як 2 до понад 20 грамів), але зі спільною легендою.

Правління узурпатора Ван Мана запам’яталося тривалим хаосом монетно-грошової системи Китаю. До цього імператора вже тривалий час випускалися круглі, звичні сьогодні, металеві монети. Проте Ван Ман спробував повернути у вжиток монети-ножі та монети-мотики (та інші монети некруглої форми). Паралельно у заможного населення вилучалося золото взамін на позолочені грошові знаки. Також у результаті п’яти грошових реформ імператор запроваджував практику використання більш легких круглих монет. Всі ці заходи не були популярними серед населення, регулярно виникали народні збурення.

Але у 14 році Ван Ман провів чергову, цього разу досить вдалу, грошову реформу. Поряд із традиційними для Стародавнього Китаю фігурними монетами-мотиками (у даному випадку мова про так звані, “обмінні мотики”) з’явилися й дві нові круглі монети з квадратними отворами: незвична перехідна кругла “монета-мотика” та трохи менша – хо цюань.

Термін хо цюань не вказує на номінал згаданої монети. Це – умовна назва, що є перекладом вказаних на ній ієрогліфів 货泉: дослівно – “джерело товарів” (інколи зустрічається версія: “джерело багатства”).

Який фактичний номінал згаданої монети – напевне сказати складно: одні нумізматичні каталоги називають їх кешами, інші ж відносять згадані екземпляри до чжу (zhu)… Як би там не було, в історію монета потрапила та широко відома нумізматам саме як хо цюань (інколи ху цюань або ж хоцюань / хуцюань).