КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ІРАЙМБІЛАНЬЯ | IRAIMBILANJA

Монета іраймбіланья у грошовому обігу країн світу

Іраймбіланья (англ. «Iraimbilanja») – сучасна розмінна монета Мадагаскару, що являє собою 1/5 місцевого аріарі. Мадагаскар на сьогодні єдина, за виключенням Мавританії, країна світу із недесятковою грошовою системою /1 мавританська угія = 5 хумсів/.

Незабаром після здобуття Мадагаскаром незалежності від Франції (1960 р.) було запроваджено малагасійський франк. Формально він складався зі 100 сантимів, фактично ж випускалися монети інших номіналів, до того ж – подвійних: у франках та аріарі (1 аріарі = 5 франків), а також у франках та іраймбіланьях (1 франк = 1 іраймбіланья). Тобто, на той час аріарі та іраймбіланья виконували роль допоміжних, напівофіційних, одиниць вимірювання грошей. Основним був франк. Така заплутана ситуація тривала до 2005 року, коли формально єдиною валютою Мадагаскару нарешті став аріарі з поділом на 5 іраймбіланій. Що стосується самої монети іраймбіланья, то до початку ХХІ ст. вона «в чистому вигляді» так жодного разу випущена й не була. Лише в 1965-2002 рр. на Паризькому монетному дворі регулярно карбувалася монета, номінована наступним чином: «1 franc / iraimbilanja». Також, деякі джерела до монет цього найменування відносять «2 francs / venty sy kirobo».

Іраймбіланья Мадагаскару | Iraimbilanja Madagascar

1 іраймбіланья Мадагаскару = 1/5 аріарі

монета Мадагаскару: 1 Іраймбіланья (Iraimbilanja) – 1966монета Мадагаскару: 1 Іраймбіланья (Iraimbilanja) – 1966

монета Мадагаскару: 1 Іраймбіланья (Iraimbilanja) – 1966

Є відомості, що назва монети іраймбіланья дослівно перекладається як «одна залізна гирька» (малагасійською: «Iray/Irai» – один, «Vy/Mbi» – залізо, «Lanja» – вага, гирька). Це – напевно, данина домонетному колоніальному періоду на острові. Що стосується етимології для подвійної іраймбіланьї («venty sy kirobo»), то тут ситуація ще цікавіша. Для частин малагасійського франка існують спеціальні назви: 2,4 франка – loso; 1,6 – sasanangy; 1,2 – kirobo; 0,8 – venty; 0,6 – sikajy; 0,2 – voamena. Тобто, venty sy kirobo = 0,8 франка і 1,2 франка = 2 франка = 2 іраймбіланьї. Дивно й заплутано як для грошової системи сучасної держави…

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини