каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Джиталь – древня монета державних утворень Південної Азії у 8-13 ст.Джиталь / Jital: переважно індійська монета із зображеннями бика та вершника

Джиталь, 1191-1192 – монета Делі (Індія)

Джиталь, 1191-1192 /jital/ – монета Делі (Індія)


Джиталь (англ. “Jital”) – стародавня монета Південної Азії, що містила характерні стилізовані зображення бика та вершника. Згідно з даними більшості джерел джиталі використовувались протягом VIII-XIII століть державними утвореннями здебільшого на території сучасного Афганістану, Пакистану та півночі Індії.

Зустрічаються дані про те, що перші джиталі з’явилися наприкінці VIII ст. (деякі джерела згадують про VII ст.) на сході Афганістану. Один із центрів емісії – м. Кабул. Первісно це була високоякісна срібна монета вагою до 4 грамів. Відзначалася чистотою металу та майстерністю виконання зображень бика, що лежить, та вершника зі списом. Крім графічних елементів джиталі, принаймні ранні, містили й легенду… двома мовами: над биком – письмом нагарі, а над вершником розміщувались написи бактрійською мовою. Монета відразу ж сподобалася місцевому населенню.

Завдяки згаданим перевагам, джиталі широко поширилися на південний схід від Кабулу. Їхнім виготовленням почали займатися правителі сусідніх земель. Центральні випуски вирізнялися більш високою якістю, регіональні – низькою.

Серед сучасних нумізматів чи не найбільш популярними є білонні джиталі Делійського султанату (Індія). Монета становила 1/48 частину срібної танки (tankah).

Проте з часом монета деградувала: почали з’являтися спочатку білонні, а пізніше – й мідні джиталі. Основний сюжет залишався незмінним, але також зазнав відчутних негативних змін. Так, зображення бика і вершника на деяких пізніших екземплярах стало практично неможливо ідентифікувати. В результаті монети містили малозрозумілий орнамент.

Цікаво, що в нумізматичних каталогах зустрічаються білонні джиталі з домішками вольфраму! Якщо це не помилка, згадані монети можна вважати унікальними: вольфрам аж ніяк не вважається типовим “монетним” металом.

Назва монети джиталь, за однією з численних непідтверджених версій, походить від вислову “відчутна монета” місцевою мовою. За іншим припущенням, який вдалося знайти в західних джерелах, монета названа на честь португальської дрібної мідної монети сейтіл (яка, насправді, з’явилася лише в XV ст...).