каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Каршапана – стародавня монета Індії зі срібла (Імперія Маур'їв)Каршапана / Karshapana: прямокутна давньоіндійська срібна монета

Каршапана, IV-IІI століття до н.е. – монета Стародавньої Індії (Імперія Маур'їв)

Каршапана, IV-IІI століття до н.е. /karshapana/ – монета Стародавньої Індії (Імперія Маур'їв)


Каршапана (англ. “Karshapana”) відома нумізматам як давньоіндійська срібна монета у формі, як правило, прямокутного зливка. Є дані про їхній випуск протягом VI-I ст. до н.е. Мали значний вплив на грошову систему Індостану.

Варто відзначити, що джерела згадують про мідні, бронзові та срібні каршапани. Відомо також про варіанти зі свинця або, навіть, потіну (давнього сплаву міді з оловом, свинцем або цинком, зазвичай, сірого кольору).

Перші каршапани з’явилися не як загальнодержавні гроші, а як ініціатива купців різних регіонів – задля активізації та спрощення торгівлі. Таким чином зникла необхідність кожного разу зважувати срібло перед розрахунками за товари та послуги.

Спочатку це були срібні монети різних неправильних форм (інколи – близькі до круглих). Лише з часом відбулася стандартизація: повсюдно каршапани стали прямокутними, мали вагу близько 3,5 грами та містили від 1 до 5-6 нанесених символів (rūpas). Також таврування виконувалось і на зворотній стороні – 1-2 символи. Позначки вказували на легітимність грошового знаку та, вірогідно, містили інформацію про емітента.

Найчастіше зустрічаються прямокутні срібні каршапани IV-II століть до н.е. династії Маур’їв із 5 символами на аверсі, головний серед яких – знак сонця.

У ІІ-І ст. до н.е. монета одержала круглу форму та стала мідною.

Назва монети каршапана пов’язана, напевно, із одиницею вимірювання ваги в стародавній Індії – карша. Крім того, англійський термін “cash” (“кеш”) походить від “kārsha” (санскрит)...