каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Копійка - акче / kopeck - akce – перехідний номінал монет хана Шагін ҐераяМонети Кримського ханства під протекторатом Російської імперії (1780-1782 рр.)

1 копійка - 3 акче, 1781 – монета Кримського ханства під протекторатом Російської імперії

1 копійка - 3 акче, 1781 /1 kopeck - 3 akce/ – монета Кримського ханства під протекторатом Російської імперії


Копійка | Акче (англ. “Kopeck | Akce”) – мідні монети Кримського ханства під протекторатом Російської імперії, що протягом 1780-1782 рр. революційним на той час для Криму машинним способом карбувалися в містах Кафа (сучасна Феодосія: АР Крим, Україна) та Бахчисарай.

У 1774 році між Російською та Османською імперіями було підписано Кючук-Кайнарджійський мирний договір, за яким проголошувалась незалежність Кримського ханства від Константинополя. Насправді ж, ханство потрапило під протекторат Санкт-Петербургу. Розпочалося поступове поглинання Криму Російською імперією.

Згадані вище монети карбувалися за правління останнього кримського хана – Шагін Ґерая (рос. “Шахин Гирей”), який протягом 1779-1780 рр. провів свою другу грошову реформу. Ця реформа була покликана зблизити грошові системи ще донедавна османського Кримського ханства та Російської імперії. Так і з’явилися перехідні монети, що за вагою відповідали російським монетам (копійкам), але за своєю суттю лишалися акче (мова про мідні монети; срібні монети продовжували випускатися за турецькою системою).

Кожна з таких монет несла на собі дату першого року ханства Шагін Ґерая (1191 рік Хіджри, що відповідає 1777 р. за звичним нам Григоріанським календарем), а також порядковий номер року правління хана – 4-й, 5-й або 6-й.

Всього до монет Кримського ханства під протекторатом Російської імперії відносять кілька номіналів: 1/4 копійки (полушка), 1/2 копійки (денга), 1 копійка… Саме 1 копійка (3 акче) Шагін Ґерая є найбільш поширеною в нумізматичних колекціях. Стосовно ж чверті копійки (полушки) точаться дебати: досі незрозуміло, чи існував такий номінал насправді...

Назва монети “копійка | акче” цілком умовна. Кримські монети, номінал яких сучасні нумізматичні джерела вказують у подвійному форматі – російських копійках та османських акче, – насправді не містили жодних безпосередніх вказівок на номінал. Відрізнялися вони між собою лише розміром та вагою.

Найкрупніші монети цього типу – 5 копійок (15 акче) та 10 копійок (30 акче), – виокремлюють в окремі одиниці: відповідно, кирмиз та чхаль.