каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Копійка-рубль / Грош-злотий – срібні та золоті монети "російської Польщі"Копійка-рубль / Грош-злотий || Kopek-rouble / Grosz-zloty: російсько-польські монети XIX ст.

15 копійок | 1 злотий, 1838 – монета Польщі

15 копійок | 1 злотий, 1838 /15 копеек | 1 zloty/ – монета Польщі


Копійка-рубль / Грош-злотий (англ. “Kopek-rouble / Grosz-zloty”) – російсько-польські срібні та золоті монети XIX ст. Карбувалися протягом 1832-1850 рр. (Королівство Польське у складі Російської імперії) із зазначенням подвійних номіналів: у копійках/рублях Росії та грошах/злотих Польщі. Цікаво, що ці монети були дійсним платіжним засобом на території всієї імперії.

У результаті рішень Віденського конгресу, протягом 1815-1875 років існувала автономна польська держава у складі Російської імперії. Імперія докладала зусиль до асиміляції поляків – у тому числі й у питаннях фінансової сфери.

Так, вже з 1832 року розпочинається випуск монет із подвійними номіналами (польськими та російськими) з легендами польською і російською мовами відповідно. Таким чином було здійснено спробу поступового ознайомлення польського населення зі стандартами Російської імперії: як у питаннях грошей, так і в мовних аспектах.

Всього протягом 18 років карбування з’явилися наступні срібні та золоті монети:

Деякі зі згаданих монет виготовлялися в Санкт-Петербурзі, але більшість – у столиці Польщі (Варшавський монетний двір).

Як помітно із номіналів, 1 злотий прирівнювався до 15 копійок. У свою чергу, кожен злотий складався з 30 грошів, тоді як рубль – зі 100 копійок.

У нумізматиці, звісно, не існує номіналу “копійка-рубль / грош-злотий”. Вищезгадані монети об’єднують під спільною назвою “монети польсько-російські” або ж “монети російсько-польські”. Також згадані монети (але не всі) є частиною групи так званих “російських монет Варшавського монетного двору” (1842-1864 рр.).