каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Копійка сріблом – монета Російської імперії XIX ст. із мідіМонета копійка сріблом: різновид копійки у 1839-1848 рр.

1 копійка сріблом, 1841 – монета Російської імперії

1 копійка сріблом, 1841 /kopek serebrom/ – монета Російської імперії


Копійка сріблом (англ. “Kopek serebrom”, рос. “Копейка серебром”) – мідна монета Російської імперії, емісія якої здійснювалась протягом 1839-1848 рр.; різновид копійки.

Монети з номіналом “КОПѢЙКА СЕРЕБРОМЪ” з’явилися в результаті реформи 1839-1843 рр., у ході якої основною грошовою одиницею став срібний рубль, а всі розрахунки почали виконуватись виключно у сріблі.

Замість 3⅕ мідних копійок попередньої серії було введено в обіг дорожчу монету в декількох номіналах: 1/4 (замість полушки), 1/2 (замість деньги), 1, 2 та 3 копійки сріблом. Ця нова, фактично мідна, монета прирівнювалась до монети срібної у співвідношенні 1:1. Тобто, наприклад, 10 монет по 1 копійці сріблом із міді можна було вільно, без жодних затримок, обміняти на 1 срібну монету номіналом 10 копійок.

Монети карбувалися чотирма російськими монетними дворами та одним польським (на той час теж Російська імперія), про що свідчать відповідні позначки:

Всі згадані монети на аверсі містили художній вензель імператора Миколи І у форматі “Н І” та зображення імператорської корони. Гурт гладкий.

Копійки сріблом були крупними монетами: від 2,5 до 30,7 грамів.

Назва монети копійка сріблом, насправді, як мінімум дивна. Як і свого часу, зараз вона здатна ввести в оману. На власному досвіді переконався, що багато людей, далеких від нумізматики, незважаючи на очевидний червонувато-мідний колір згаданих монет помилково вважають їх, дійсно, срібними...