каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Монети лепрозоріїв для ізольованих поселень у 1901-1955 рр.Монети лепрозоріїв / Leper colony coins як різновид грошей для хворих на проказу

50 сентаво, 1921 /Монети лепрозоріїв/ – монета Колумбії

50 сентаво, 1921 /Монети лепрозоріїв – Leper colony coins/ – монета Колумбії


Монети лепрозоріїв (англ. "Leper colony coins") – спеціальні монети, які поруч із банкнотами / бонами для лепрозоріїв, використовувались в ізольованих спільнотах хворих на проказу (лепру) людей. Відомо про існування такої практики у проміжку між 1901 та 1955 роками.

Наприкінці XIX століття вчені всерйоз зосередились на вивченні лепри (прокази) – інфекційної тропічної хвороби, яку викликають однойменні мікобактерії (перебігає з переважним ураженням шкіри, периферійної нервової системи). Поруч із удосконаленням методів боротьби з недугою, було прийняте рішення про розміщення хворих у спеціальних лікувально-профілактичних закладах – лепрозоріях. Їхня повна ізоляція дозволила зупинити поширення страшної інфекції. До речі, в Україні також діє подібний заклад (Український лепрозорій) – у с. Кучурган Одеської області.

У рамках тотальної ізоляції прокажених з 1901 року розпочинається випуск спеціальних грошей для лепрозоріїв – монет, токенів (жетонів), банкнот. Ці грошові знаки, потрапивши до поселення, більше не виходили за його межі – піддавалися утилізації. Рідко траплялися виключення: монети таємно та незаконно вивозились за межі лепрозоріїв. Їхній стан у більшості випадків був незадовільний, адже для профілактики всі вони регулярно піддавалися ретельному чищенню (промиванню).

Відомо про монети лепрозоріїв наступних держав: Колумбія (найбільш розповсюджені серед нумізматів; Leper Colonies of Agua de Dios, Cano de Lord, and Contratacion), Філіппіни (Culion Island Leper Colony), Венесуела (Maracaibo Leper Colony), США (Palo Seco Leper Colony)... Крім того, гроші лепрозоріїв (у т.ч. бони / банкноти) емітували Японія, Бразилія, Китай, Коста-Рика, Корея, Нігерія, Таїланд...

Як з’ясувалося пізніше, речі, у тому числі й монети, з якими контактували хворі на лепру, не могли бути переносником інфекції та не становили жодної небезпеки для здорових людей. Відтак, практика випуску монет лепрозоріїв припинилася з 1951 року.

Назва "монети лепрозоріїв" говорить сама за себе: грошові знаки призначалися для обігу виключно лише на території лепрозоріїв – спеціальних санаторіїв для лікування хворих на проказу (лепру).