КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ЛІАРД | LIARD

Монета ліард у грошовому обігу країн світу

Ліард (франц. «Liard») – історична дрібна французька монета, що випускалася близько половини тисячоріччя поспіль: протягом XIV-XVIII століть. Складався із 3 деньє та становив 1/4 су. Спершу це була легка, трохи більше 1 г, монета із низькопробного срібла (білону). Із середини XVII ст. ліард став мідним.

Випуск найперших ліардів пов’язують із Дофіне – історичною областю у південно-східній Франції. У XIV ст. там розпочинається карбування срібної монети вартістю у три місцеві деньє. Незабаром вона одержала назву ліард і стала загальнофранцузькою. З роками якість срібла у монеті знижувалась. Як і її вага… Зараз у колекціях нумізматів найчастіше зустрічаються французькі мідні ліарди XVII-XVIII століть. На цих монетах номінал вказано або у формі «3 Denier / 3 D», або ж «Liard de France». Також до XVIII ст. включно емісію своїх ліардів здійснювали наступні держави та території: Іспанські, а згодом і Австрійські Нідерланди (нині – здебільшого землі Бельгії), Льєж (бельгійське місто), Люксембург; подеколи в даному контексті згадується Монако, але знайти підтвердження цьому не вдалося.

Ліард Франції | Liard France

1 ліард Франції = 1/4 су = 3 деньє

монета Франції: 1 Ліард (Liard) – 1655монета Франції: 1 Ліард (Liard) – 1655

монета Франції: 1 Ліард (Liard) – 1655

Стосовно походження назви монети ліард, факти практично відсутні – наявні лиш більш чи менш розповсюджені в іноземному Інтернеті припущення. Так, є версія про напівміфічного середньовічного монетних справ майстра Guigues Liard із м. Crémieu-en-Viennois (провінція Дофіне), який мав відношення до появи у XIV ст. перших монет даного типу. За даними ж друкованого видання «Нумизматический словарь, В.В. Зварич /1978/», монету ліард названо на честь попередниці – гарді (гасконською звучить як «li ardito»), – срібної та золотої монети, що випускалася англійськими королями для володінь у Аквітанії (сучасна Франція).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини