каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Макукіна – злиток високоякісного срібла XVI-XVIII ст.; 8 іспанських реалівМакукіна / Macuquina: крупна колоніальна срібна монета Іспанської імперії

Макукіна, ND (1613-1616) – монета Іспанської імперії (монетний двір м. Потосі, Болівія)

Макукіна, ND (1613-1616) /macuquina/ – монета Іспанської імперії (монетний двір м. Потосі, Болівія)

Макукіна або ж макукін (ісп. “Macuquina”; англ. “Cob”, значно рідше: “Makukin”) – іспанська колоніальна срібна монета, що протягом XVI-XVIII ст. випускалася на монетних дворах сучасних Мексики, а також у Південній та Центральній Америці (Болівія, Колумбія, Перу, Гватемала...). По суті, мова про Латинську Америку.

Макукіни як явище, насправді, досі не вивчені до кінця. Серед істориків та колекціонерів постійно точаться суперечки про їхню сутність... Крім всього іншого, надто багато копій / підробок, а також складність (нерідко, – неможливість) точно визначити час та місце випуску конкретного екземпляру (хоча й розрізняють “мексиканські”, “перуанські” і т.д. макукіни).

Ключова особливість макукіни – висока, еталонна якість срібла при мінімальній, часто жалюгідній як для вказаного історичного періоду, якості виготовлення монети.

Емісія здійснювалась іспанцями у регіонах, багатих на поклади срібла та золота. Макукіна – умовна назва. Фактично ж це були реали Іспанської імперії (½, 1, 2, 4 та 8 реалів, що відрізнялися вагою). Останній, найкрупніший, із перерахованих номіналів за своєю вагою відповідав європейським талерам. Це не випадково. Привезені через океан до Європи американські по своїй природі макукіни в грошовий обіг не потрапляли: їх відразу ж переплавляли з подальшим карбуванням саме талерів.

Останнім часом все частіше можна зустріти твердження, що макукіна – це не монета, а лише злиток високоякісного срібла з нанесеними таврами у формі іспанських гербів. Основний аргумент прихильників цього твердження: макукіни не використовувались у грошовому обігу. Швидше за все, так воно і було (за виключенням піратів, які між собою все ж таки розраховувались награбованими макукінами)… Але макукіна має всі зовнішні ознаки монети (а неправильна форма – зовсім не рідкість у світовій нумізматиці).

Як би там не було, але можна однозначно стверджувати: макукіна – нумізматичний матеріал. Дотримуюсь позиції, хай там як, що це є срібна монета, випущена на Американському континенті в XVI-XVIII століттях для Іспанії.

Назва монети макукіна (російськомовні джерела частіше вживають формулювання російською “макукин”) походить від іспанського терміну “macuquina”, який у свою чергу завдячує своїй появі слову “makkaquna” південноамериканською мовою кечуа – “битий / ударений” (аборигени так називали монети, одержані іспанськими колонізаторами методом ударяння по шматку срібла). Це припущення (підкріплене іспаномовними джерелами) вважаю найбільш реалістичним.

Також широко поширена версія про походження назви від арабського “макук” – “підтверджений” (тобто, монета неправильної форми, вартість / вагу якої підтверджено нанесенням зображення). Проте найчастіше зустрічається наступний варіант перекладу з арабської – “неправильний” (акцент на некруглій формі монет цього типу).

На англомовних же нумізматичних сайтах макукіни називають коб-монетами (“cob coins”) – від іспанського “cabo”: “кінець” (мова про те, що для виготовлення макукін заготовки відрубували від кінця срібних брусків / злитків).