каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Марієнгрош: історична срібна німецька монетаМарієнгрош / Mariengroschen – німецький грош із зображенням Діви Марії

Марієнгрош, 1553 /mariengroschen/ – монета м. Гослар (Німеччина)

Марієнгрош, 1553 /mariengroschen/ – монета м. Гослар (Німеччина)


Марієнгрош або марієнгрошен (нім. “Mariengroschen”) – досить дрібна за вагою, близько 2 г, срібна німецька монета XVI-XIX століть. Характерна риса: зображення Діви Марії (у деяких нумізматичних джерелах – Мадонна) із немовлям на руках. Також монета (принаймні ранніх випусків) відзначається дуже малою товщиною. Відтак, погнуті марієнгроші – не рідкість у сучасних колекціях.

Зазвичай на виготовлення йшов білон: вміст срібла не перевищував 50%. Як правило, марієнгрош становив 1/36 талера; у свою чергу складався з 8 пфенігів. Натомість звичайний грош, що перебував в обігу паралельно із марієнгрошем, прирівнювався до 1/24 талера.

Географія поширення монетки була значною (не рідкісна знахідка і на землях України), хоч емісією займався обмежений перелік держав півночі та центру Німеччини. Крім монет номіналу “1 марієнгрош”, карбувалися й крупніші номінали: 2, 4, 6, 12, 24 марієнгрошів.

Згідно з даними Вікіпедії, вперше марієнгрош з’явився у німецькому місті Гослар (нім. “Goslär”) у 1503 році. Дуже швидко подібні монети почали карбувати в інших околицях багатого на поклади срібла гірського масиву Гарц.

Так, відомі марієнгроші ряду німецьких держав, князівств, міст... Наприклад: Гослар, Брауншвейг-Люнебург, Брауншвейг-Вольфенбюттель, Корвей, Геттінген, Гамельн, Ганновер, Ліппе...

Назва марієнгрош, очевидно, пов’язана з незмінним сюжетом монети перших століть випуску – зображенням Діви Марії (Богоматір). Наприкінці емісії, у XIX ст., мотив було змінено, але номінал за звичкою вказувався все той же ж.