КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

МАРКА | MARK

Монета марка у грошовому обігу країн світу

Марка (англ. «Mark») – колишня валюта Німеччини та Фінляндії до введення євро, а також Польщі та Естонії у першій половині ХХ ст.

Нині не використовується у жодній країні світу.

У Середні віки на німецьких землях набули широкого розповсюдження різноманітні місцеві марки в ролі одиниці вимірювання ваги грошей (монет). Після утворення об'єднаної Німецької імперії у 1871 р. вводиться спільна для всіх німецьких земель грошова одиниця – німецька марка (але різні адміністративні одиниці Імперії продовжували карбувати власні різновиди монет – у тому числі й марок). У роки Веймарської республіки в обігу перебували рентна марка (тимчасова валюта, запроваджена для подолання інфляції) та рейхсмарка (валюта Третього рейху, замінена після поділу Німеччини марками ФРН та НДР; марка ФРН залишалася грошовою одиницею об'єднаної у 1990 р. Німеччини до запровадження євро у 2002 р.). У новітній історії марка Німеччини незмінно поділялась на 100 пфенігів. Крім того, протягом 1894-1895 рр. було випущено серію монет (пфенігів та марок) для німецької колонії у Тихому океані – Німецької Нової Гвінеї (нім. «Deutsch-Neuguinea»). На сьогоднішній день це частина території Папуа-Нової Гвінеї та прилеглих островів.

Фінляндська марка (фін. «Markka»; у множ. «Markkaa») була запроваджена за 11 років до введення марки німецької – у 1860 р. Перші фінські монети даного найменування датовані 1864 р., виготовлені зі срібла та містять зображення російського герба (Фінляндія на той час входила до складу Російської імперії; після одержання незалежності у 1917 р. грошову одиницю змінено не було). Роль розмінної монети виконували пенні. У 2002 р. марку Фінляндії замінено на євро.

Польська марка (польськ. «Marka Polska») – тимчасова грошова одиниця Польщі між 1917 та 1924 рр.: спочатку Королівства Польща (прийшло на зміну Царству Польському у складі Російської імперії), а з 1918 р. – Польської Республіки. Поділялася на 100 фенігів та замінена злотим у 1924 р. У формі монет марки Польщі жодного разу випущені не були, лише феніги.
Марка Естонії (ест. «Mark»), що поділялась на фінський зразок на 100 пенні, перебувала у грошовому обігу Прибалтійської держави протягом 1918-1928 рр. та була замінена естонською кроною. За даними Стандартного каталогу монет світу Краузе в даній серії карбувалися лише марки (без пенні) – 1, 3, 5 та 10 марок з недорогоцінних сплавів. Цікаво, що монета 10 марок 1926 р. випущена тиражем в понад два мільйони екземплярів, проте майже вся партія відразу ж була відправлена на переплавку (збереглося лише кілька монет); рідкісними також вважаються 3 та 5 марок того ж року.

Слово «марка» має дуже багато значень. Первісно у країнах Середньовічної Західної Європи марка виконувала роль міри ваги золота та срібла, лише з часом трансформувавшись у грошову одиницю. Виникнення ж самого терміну відносять до часів Раннього Середньовіччя та пов'язують з давніми німецькими народностями.

Марка Німеччини | Mark Germany

1 марка Німеччини = 100 пфенігів

монета Німеччини: монета Німеччини: 1 Марка (Mark) – 1977монета Німеччини: монета Німеччини: 1 Марка (Mark) – 1977

монета Німеччини: 1 Марка (Mark) – 1977

Марка Фінляндії | Mark Finland

1 марка Фінляндії = 100 пенні

монета Фінляндії: 1 Марка (Markka) – 1981монета Фінляндії: 1 Марка (Markka) – 1981

монета Фінляндії: 1 Марка (Markka) – 1981

Марка Швеції | Mark Sweden

1 марка Швеції = 1/6 ріксдалера (до XVIII ст. включно)

Марка Польщі | Mark Poland

1 марка Польщі = 100 фенігів (марки лише у формі банкнот)

Марка Естонії | Mark Estonia

1 марка Естонії = 100 пенні (пенні випущені не були)

монета Естонії: 1 Марка (Mark) – 1922монета Естонії: 1 Марка (Mark) – 1922

монета Естонії: 1 Марка (Mark) – 1922

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини