КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

МОХАР | MOHUR

Монета мохар у грошовому обігу країн світу

Мохар, мохур, мухр... (англ. «Mohur») – історична золота (рідше – срібна) монета Афганістану, Бірми, Індії та Непалу. Карбувалася в період між серединою XVI ст. та початком ХХ ст.

Індія. Вперше мохар, як достатньо крупну монету (близько 11 г) із найчистішого на ті часи золота (980-ї і вище проби), було викарбовано за різними даними або Шер Ханом, або ж Акбаром Великим. У будь якому випадку, мохар з'явився на теренах Імперії Великих Моголів у середині XVI ст. Цікаво, що спочатку монета мала чотирикутну форму та не містила дату випуску. Після занепаду Імперії місцеві мохари випускали правителі різних індійських царств/королівств, що існували на території сучасної Індії. Також у XVIII-XIX ст. дана монета із золота карбувалася Британською Індією.

Мохар Індії | Mohur India

1 мохар Індії = 15 рупій (Британська Індія); 10 рупій (раніше)

Афганістан. На території Афганістану мохари випускалися протягом тривалого часу. Згідно з даними Стандартних каталогів монет світу Краузе, востаннє дана монета побачила світ у 1870 році та була виготовлена із золота високої проби. Вага афганських мохарів становила понад 10 грамів. До речі, до 1891 р. паралельно карбувалися інші золоті монети Афганістану – тілла (4,6 г), томан (3,45 г), ашрафі (більш як 3 г). Також випускалися срібні монети – рупії, а дрібні монети з міді називалися фалусами. У різні історичні епохи перелік грошових одиниць Афганістану доповнювався іншими монетами, що на даний час вже давно не використовуються (нині застосовуються виключно афгані з пулами).

Мохар Афганістану | Mohur Afghanistan

1 мохар Афганістану (наближено – 3 ашрафі)

Бірма. З певною долею умовності мохар можна вважати ще й колишньою бірманською монетою. Річ у тім, що у ХІХ ст. місцева валюта – к’ят – випускалася у формі як срібних монет, так і золотих. К’яти зі срібла неофіційно ще називали рупіями, тоді як із золота – мохарами. Мохар Бірми прирівнювався до 16 рупій.

Мохар Бірми (М'янми) | Mohur Burma (Myanmar)

1 мохар Бірми = 16 к'ятів

Непал. Чи не найбільшого поширення монета мохар набула на території Непалу. Непальський мохар карбувався із середини XVI ст. і до запровадження сучасної рупії в 1932 р. Широко використовувались срібні та золоті монети даного найменування. Цікаво, що в обох випадках мохар мав ідентичну вагу – 5,6 г. Розповсюдженими були дробові номінали – 1/32, 1/16, 1/8, 1/4, 3/8, 1/2, 3/4 мохара.

Мохар Непалу | Mohur Nepal

1 мохар Непалу = 32 пайси = 128 дамів

монета Непалу: 1/4 Мохара (Mohar) – 1895монета Непалу: 1/4 Мохара (Mohar) – 1895

монета Непалу: 1/4 Мохара (Mohar) – 1895

Назва монети мохар походить від перського слова, що перекладається як «печать», «ставити печать/клеймо». Аналог цього слова на санскриті має точно таке ж значення.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини