КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ОЛЬВІЙСЬКИЙ ДЕЛЬФІН | OLBIA DOLPHIN

Дельфінчик Ольвії – бронзова антична монета грецької колонії у дельті Дніпра

Ольвійський дельфін (англ. “Olbia Dolphin”) – бронзова монета Ольвії /грецька колонія в дельтах Дніпра і Південного Бугу/ у формі невеличкого дельфінчика. Виготовлялася методом лиття у VI-IV століттях до н.е. На думку деяких дослідників, це – найперша виготовлена на землях сучасної України монета. Саме з ольвійських дельфінів (а також споріднених “рибок”), вірогідно, розпочинається використання бронзи для виготовлення монет. Адже понад століття до їхньої появи в Малій Азії (стародавня держава Лідія), а трохи пізніше – у Греції, перші монети робили з електруму (електру), золота та срібла.

Грецька колонія Ольвія була заснована в VII ст. до н.е. Спочатку в якості грошей використовувались так звані монети-стріли. Проте досить швидко на зміну стріловидній формі монет прийшли саме бронзові дельфінчики. І одні, й інші застосовувались не лише в грошовому обігу, але й у ролі храмових підношень на честь бога Аполлона. Історики стверджують, що емісія ольвійських дельфінів була відносно нетривалою – близько 150 років (використовувались трохи довше). Їх замінили монети Ольвії традиційної форми – круглі аси, халки, статери…

Як виглядають мініатюрні ольвійські монети-дельфіни? – Всі вони мають форму морського ссавця, проте різновидів існує безліч: відрізняються по стилістиці, довжині, вазі, написам (або їх відсутності). Так, відомі екземпляри вагою від 2,5 до 103 грамів, без жодних написів та із загадковими легендами (“АРІХ”, “АРІХО”, “0Y”...).

Що значать буквенні позначки – невідомо. Доводиться зустрічати лише припущення, версії стосовно значення... Наприклад, відносно терміну “АРІХО” чи скорочених словоформ зустрічаються дві наступні гіпотези: або це назва невідомого міста ольвійського полісу, або, навіть, імʼя скіфського правителя (греки і скіфи співіснували в Ольвії, яка, власне, і була заснована на скіфських землях).

Яка географія поширення ольвійських дельфінів? – Досить широка. Масові знахідки характерні для території Ольвії та сусіднього острову Березань, де, напевно, монета і випускалася та була у вжитку (до речі, є припущення, що дельфінчики були не загальнодержавними, а приватними монетами). Про тісні торгівельні відносини ольвійців із населенням навколишніх земель свідчать непоодинокі знахідки монет-дельфінів у районах Керченської протоки (тодішній Пантікапей) та південніше Одеси (до сучасної Болгарії).

Ольвійський дельфін (Греція) | Olbia Dolphin (Greece)

протомонета Ольвії дельфін

монета Ольвії (грецька колонія у Північному Причорномор'ї): Ольвійський дельфін (Olbia Dolphin) – V ст. до н.е.

монета Ольвії (грецька колонія у Північному Причорномор'ї): Ольвійський дельфін (Olbia Dolphin) – V ст. до н.е.

монета Ольвії (грецька колонія у Північному Причорномор'ї): Ольвійський дельфін (Olbia Dolphin) – V ст. до н.е.

Стосовно назви ольвійських дельфінів жодних сумнівів не виникає: відображена форма монети та географія її походження. Проте це – сучасна назва. Яка ж була у вжитку 2500 років тому – невідомо. Є дані, що дельфіни Ольвії вважалися оболами та кратними частинами (наприклад, найменший дельфінчик вагою до 3 г – 1/25 обола). Проте це припущення не підтверджене.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини