КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПААНГА | PA’ANGA

Монета паанга у грошовому обігу країн світу

Паанга (англ., тонг. «Pa’anga») – офіційна грошова одиниця Королівства Тонга з 1967 року. Була введена за 3 роки до проголошення незалежності цієї тихоокеанської карликової держави-архіпелагу від Великої Британії. Валюта прийшла на зміну тонганському фунту, що перебував в обігу в 1921-1967 рр. Складається паанга зі 100 сеніті. Інколи замість «паанга» та «сеніті» говорять «долар» та «цент» Тонги відповідно.

Слідом за першими в історії Тонги монетами, інвестиційними золотими та платиновими коулами (16 тонганських фунтів) 1962 року, у 1967 році з’являються перші обігові та розмінні монети – паанги й сеніті. Найперша паанга містила портрет померлої два роки до того королеви Салоте Тупоу III (правитель Тонги у 1918-1965 рр.) та герб острівної держави.

Також у 1967 р. із дворічним запізненням було викарбовано пам’ятну паангу (монета без дати), присвячену коронації сина Салоте – новоспеченого короля Тауфа’ахау Тупоу IV (англ. «Coronation of Taufa’ahau Tupou IV»). Відомо про існування різновиду з надчеканом (англ. «countermarked coin»); монета має тавро наступного змісту: «1918/TTIV/1968» (1918 – дата народження короля, 1968 – рік фактичного випуску монети).

Цікавими своєю нестандартністю та рідкісністю як для того часу є паанги із серії FAO 1977-1981 рр.: монети відзначалися прямокутною формою.

Паанга Тонги | Pa’anga Tonga

1 паанга Тонги = 100 сеніті

монета Тонги: 2 Паанги (Pa’anga) – 1981монета Тонги: 2 Паанги (Pa’anga) – 1981

монета Тонги: 2 Паанги (Pa’anga) – 1981

Назва монети паанга, згідно з деякими джерелами, у перекладі з тонганської мови означає символ королівської влади; за іншими ж даними слово буквально перекладається як «гроші». Цікаво, що безпосередньо перед введенням національної валюти для Тонги велися тривалі дебати на тему назви нових грошей. Цілком логічний варіант «долар» (як у сусідній Австралії) було відхилено з лінгвістичних причин: у місцевій мові існує схожий за звучанням термін «tola», що перекладається як «свиняче рило».

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини