КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПАЙ | PAI

Монета пай у грошовому обігу країн світу

Пай (англ. «Pai», «Pie») – історична дрібна розмінна монета, що до ХХ ст. включно перебувала у грошовому обігу кількох країн Азії. Зокрема, широко відомі серед нумізматів паї Таїланду (Сіаму), Індії та Пакистану.

Таїланд. Згідно з даними Стандартного каталогу монет світу Краузе, пай почав карбуватися на території Сіаму (тогочасна назва Таїланду) наприкінці XVIII ст. Вірогідно, монета даного типу з'явилася раніше, проте підтвердження цьому знайти не вдалося. Спочатку це була мініатюрна (менш ніж 0,5 г) срібна кулеподібна монета (англ. «Bullet coinage») – краплина металу з нечітким клеймом. Проте у 1874, 1876 та 1882 роках світ побачили звичайні у сучасному розумінні монети – круглі бронзові 1/2 пая. Пай являв собою 1/32 місцевого бата та у свою чергу складався з двох атів. Цікаво, що монету називали по-різному – одночасно і пай, і сіо (Pai = Sio).

Пай Таїланду (Сіаму) | Pai Thailand (Siam)

1 пай Таїланду = 1/32 бата = 1/4 фуанга = 2 ата

монета Таїланду: 1/2 Пая (Pai) – 1882монета Таїланду: 1/2 Пая (Pai) – 1882

монета Таїланду: 1/2 Пая (Pai) – 1882

Індія. Найбільшого розповсюдження на теренах півострову Індостан монета пай набула в Хайдарабаді (індійська держава, що існувала у XVIII-XX століттях). Пай карбувався й деякими іншими державними утвореннями в межах сучасної Індії, а також – Британською Індією. Існує складність у тому, що старовинні індійські розмінні монети подекуди називаються «Pice», в інших джерелах – «Paisa», а ще десь вказано «Pai/Pie» (має місце певна плутанина з термінологією – не всі розрізняють пайси та паї). Як би там не було, монета пай є самостійною індійською монетою (здебільшого це стосується грошових систем Хайдарабаду та Британської Індії), що рівна 1/12 анни або ж 1/192 рупії.

Пай Індії | Pai India

1 пай Індії = 1/192 рупії = 1/12 анни

Пакистан. Напевно востаннє вищезгадану монету було випущено в Пакистані. У1951-1957 рр. карбувалася найдрібніша пакистанська монета – пай, що прирівнювався до 1/3 пайса (у даному випадку чітко зрозуміле співвідношення між цими спорідненими величинами). До речі, як і в Індії, у сусідньому Пакистані пай становив 1/192 частину рупії.

Пай Пакистану | Pai Pakistan

1 пай Пакистану = 1/192 рупії = 1/12 анни = 1/3 пайса

Що стосується походження назви монети пай, то відповідь знайти не вдалося. Відомо лише про існування споріднених нумізматичних термінів – пайса, песа, байза, пойша, – кожен з яких у різних мовах використовується для позначення грошових знаків взагалі.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини