КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПАРВУС | PARVUS

Парвус – срібна монета вагою від 0,13 г середньовічних Богемії та Угорщини

Парвус (або лат. “Parvus Denarius” – “Малий денарій”) – дуже дрібна срібна монета Богемії (Чехія) та Угорщини в XIV-XV століттях.

Богемія (Чехія). Близько 1300 року на землях Богемії зʼявляється нова, дуже якісна як на той час, монета з доволі чистого срібла – празький грош. Проте швидко зʼясувалося, що для масових готівкових розрахунків цей номінал зависокий. Виникла потреба у дрібніших, легших монетах. Такою монетою став парвус (або малий денарій), що прирівнювався до 1/12 празького гроша. Його вага становила 0,32 г з подальшим зниженням. Перші парвуси випускалися королем Венцеславом II у 1300-1305 рр. Сюжет монети: корона та лев.

Угорщина. Надалі емісію парвусів (становили 1/3 місцевого денарія) здійснювали угорські королі. Спочатку – Карл I Роберт у 1325-1336 рр. Сюжети різні: легенда “RK”, коронований бюст короля або сидячий король, або портрет та птах /орел/, або овечка з прапором, або герб, або ж корона). Пізніше – Сигізмунд I Люксембург (1402-1427 рр.): герб династії угорських князів арпадів, хрест з 4 коронами. Вага становила 0,13 г.

Зустрічаються дані про випуск парвусів королями Франції (так званий “турський парвус”) та Пруссії (“мейсенський парвус”), проте достовірного підтвердження знайти не вдалося… Вірогідно, ці монети варто називати по-іншому.

Парвус Богемії (Чехія) | Parvus Bohemia (Czechia)

1 парвус = 1/12 гроша

Парвус Угорщини | Parvus Hungary

1 парвус = 1/3 денарія

монета Угорщини: Парвус (Parvus) – 1402-1427 (ND: без дати)

монета Угорщини: Парвус (Parvus) – 1402-1427 (ND: без дати)

На латині “parvus” означає “невеликий”. Відтак, назва дуже влучно описує саму монету – надзвичайно дрібний срібний грошовий знак вагою всього лише близько 0,3 г і навіть менше.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини